Ministri obrany hľadajú poučenie z gruzínskej krízy

V rovnaký deň, ako štartuje monitorovacia misia EÚ v Gruzínsku (EUMM) sa vo Francúzsku stretávajú ministri obrany, aby riešili nedostatky v logistike.

Neformálne stretnutie ministrov obrany členských štátov EÚ, ktoré sa dnes koná vo francúzskom rezorte Deauville sa sústredí hlavne na otázku vybudovania európskej letky vrtuľníkov a trasportných lietadiel. Misia EÚ v Gruzínsku opäť zdôraznila logistický defcit Únie.

Mierové misie EÚ, ako napríklad aktuálne prebiehajúca v africkom štáte Čad, sa musia spoliehať v tomto smere na vonkajšu pomoc. Rusko nedávno súhlasilo, že do Afriky vyšle svoje vrtuľníky. Krajiny EÚ sa teraz chcú vyhnúť podobnej situácii a hľadajú spôsoby ako posilniť svoje logistické spôsobilosti.

Francúzske predsedníctvo EÚ uviedlo, že cieľom neformálneho stretnutia je zistiť, ktoré členské krajiny sú pripravené poskytnúť logistickú podporu budúcim misiám. Pomoc by mala zahŕňať vrtuľníky, transportné lietadlá, vesmírne sledovacie systémy a ďalšie vedecké a technologické projekty, napríklad bezpilotné lietadlá.

Ministri budú tiež diskutovať o „Európskej obrane a občanoch“ a o spustení spoločného programu pre výmenu dôstojníkov, ktorý bol inšpirovaný úspešným výmenným programom pre vysokoškolských študentov – Erasmus.

Napriek problémom, bola misia EÚ v Gruzínsku, pozostávajúca z 300 pozorovateľov, spustená načas, podľa plánu dojednaného francúzskym prezidentom Sarkozym. Hansjörg Haber, nemecký diplomat s rozsiahlimi skúsenosťami z Ruska aj z mierových misií bol vymenovaný za šefa EUMM. Pred provou hliadkou mal členov misie Haber inštruovať, aby boli sebaistí ale priateľskí.

Šéf zahraničnej politiky EÚ, Javier Solana, ktorý bol prítomný na oficiálnom spustení činnosti misie povedal, že EÚ očakáva od Ruska, že bude rešpektovať svoj záväzok, stiahnuť sa z Gruzínska do 10. októbra.

EUMM má mandát len na kontrolovanie regiónov priľahlých k Južnému Osetsku a Abcházsku, nie však priamo separatistických regiónov. EÚ dúfa, že ich mandát by mohol byť rozšírený po tom, čo prebehne ďalšie kolo rokovaní s Ruskom v Ženeve naplánované na druhú polovicu októbra.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA