Ministri zahraničia diskutujú o misii pre Gruzínsko

Európski ministri zahraničia sa dnes schádzajú vo francúzskom Avignone, aby hovorili o vyslaní civilnej monitorovacej misie do Gruzínska. Schopnosť kontrolovať udalosti na celom území Gruzínska, vrátane Južného Osetska a Abcházka, zostáva nejasná.

V týchto dňoch (5.-6. septembra) sa v Avignone vo Francúzsku schádzajú ministri zahraničia EÚ. Oficiálnymi témami rokovaní mali byť otázky spojené s mierovým procesom na Blízkom východe, či s Európskou bezpečnostnou stratégiou v kontexte nedávneho vývoja na Ukrajine. Diplomatické zdroje však potvrdili, že sa bude hovoriť najmä o situácii v Gruzínsku. Rada ministrov tak nadviaže na agendu mimoriadneho summitu EÚ z 1. septembra 2008.

EÚ zamýšľa poslať do Gruzínska niekoľko stoviek civilných pozorovateľov tak skoro, ako to len bude možné. Náplňou ich činnosti by mal byť predovšetkým dohľad a garancia stiahnutia sa všetkých ruských vojakov z tzv. „bezpečnostných zón,“ ktoré Moskva ustanovila na území Gruzínska za hranicami odštiepeneckých regiónov.

Monitorovacia misia by mala oficiálne pôsobiť pod vlajkou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Po nejakom čase by sa mala úplne transformovať na operáciu EÚ.

Otázkou zostáva zabezpečenie prístupu pozorovateľov do všetkých častí krajiny. Skúsenosti z uplynulých dní ukázali, že ruské jednotky a juhoosetské úrady dokážu vytvárať veľké prekážky pre prísun humanitárnej pomoci, nieto ešte pre prácu medzinárodných pozorovateľov. Víziou je monitorovať aj územia Južného Osetska a Abcházka.

Ministri by mali rokovať aj o zabezpečení prísunu humanitárnej pomoci do spomenutých rebelujúcich regiónov. O vážnosti situácie svedčí aj vyhlásenie Rady Európy, ktorá označila krízu v Gruzínsku za „humanitárnu pohromu.“

Nemenovaný zdroj blízky Rade ministrov pre EurActiv prezradil, že niektorí ministri chcú hovoriť aj o sankciách voči Rusku pre prípad, že by sa situácia vyhrotila a bolo by ich potrebné uvaliť. Či však dôjde k predbežnej dohode povedať nevedel, nakoľko veľká časť Rady, vrátane Francúzska, odmieta v tejto veci nateraz diskutovať.

Zatiaľ čo ministri EÚ diskutujú, Rusko a Gruzínsko obviňujú jeden druhého. Moskva aj Tbilisi tvrdia, že druhá strana nedodržiava šesťbodové prímerie, ktoré sprostredkoval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Napríklad ruský minister zahraničia, Sergej Lavrov, počas svojej návštevy u talianskeho kolegu Franca Frattiniho povedal, že Tbilisi nestiahlo svojich vojakov späť do kasární. Vláda v Gruzínsku na oplátku začala v krajine distribuovať materiál nazvaný „Ruská invázia do Gruzínska: Rusko porušilo dohodu o prímerí.“ Okrem iného dokument obviňuje Moskvu, že vystavala 23 nelegálnych kontrolných bodov na dopravných cestách hlboko vo vnútrozemí Gruzínska.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA