Misia EÚ v Čade bude asi meškať

Pôvodný časový plán, podľa ktorého by EÚ mala vyslať vojenskú misiu na ochranu utečencov z Darfúru rozmiestnených v susedných krajinách – v Čade a Stredoafrickej republike, sa kvôli nezhodám o cieľoch a zložení misie možno nenaplní.

Krátka správa

Podľa plánu OSN bude EÚ pokrývať vojenskú časť misie. Jej podporu bude zabezpečovať OSN civilnými pracovníkmi a medzinárodnou policajnou jednotkou v počte okolo 300 príslušníkov. Návrh na vytvorenie takejto misie prišiel po júnovej dohode medzi čadským prezidentom Idrissom Débym a francúzskym ministrom zhraničia Bernardom Kouchnerom. Déby odmietol misiu, ktorá by bola plne realizovaná pod patronátom OSN.

Politický a bezpečnostný výbor sa na stretnutí 4. septembra nateraz nedokázal dohodnúť na detailoch a koncepte misie, informoval European Voice. Rada zatiaľ v júli požiadala svoje príslušné orgány, aby pokračovali v plánovaní vzhľadom na možné rozhodnutie o premosťovacej operácii vo východnom Čade a severovýchodnej Stredoafrickej republike.

Misia by mala zahŕňať až 3 000 vojakov, z čoho polovicu by mali tvoriť Francúzi. Švédsko by sa malo tiež zásadnejším dielom podieľať na tejto misii, vypýtalo si však viac času na zhodnotenie situácie v regióne. V auguste avizovalo Poľsko, že sa mieni pripravovanej misie v Afrike zúčastniť. S rovnakým záväzkom prišlo aj Belgicko, ktoré minulý týžden prisľúbilo vyslať 80 až 100 vojakov.

Úlohou misie bude ochrana vysídlených osôb, táborov utečencov a humanitárnych pracovníkov pred útokmi rebelov. Zapojená mala byť pôvodne do konca októbra tohto roku.

Skupina zložená z prominentných žien, ktorú vedie bývalá írska prezidentka Mary Robinson navštívila utečenecké tábory vo východnom Čade a teraz lobuje u európskych politikov za skoré zapojenie misie. Zatiaľ nie je jasné je, či časť misie bude zabezpečovať tzv. severská Bojová kupina EÚ (Fínsko, Estónsko, ÍrskoNórsko) pod švédskym velením. Jej pohotovosť začína totiž až v januári budúceho roku. Kedže bojové skupiny sú dizajnované skôr na rýchlu reakciu, je otázne, či je vhodná na dlhodobú prítomnosť, ktorú misia v Čade vyžaduje.

Európska únia požaduje, aby mala misia jasne definovanú stratégiu odchodu (exit strategy) a prísľub, že bude po 12 mesiacoch nahradená misiou OSN. Zatiaľ však nie je jasné ani to, či bude čadská vláda s takýmto riešením súhlasiť. Ak by došlo k situácii, že takéto riešenie počas výkonu misie odmietne, EÚ by mohla byť postavená pred dilemu či ponechať región v bezpečnostnom vákuu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA