Na kórejskom polostrove sa blýska na lepšie časy

Prezident Južnej Kórey Roh Moo-hyun sa v Pchjongjangu na historicky druhom spoločnom summite stretne s lídrom KĽDR Kim Čong-ilom.

Krátka správa

Predstavitelia Severnej a Južnej Kórey sa z iniciatívy juhokórejského prezidenta Roh Moo-hyuna stretnú 28. až 30. augusta v Pchjongjangu. Bude to historicky druhé stretnutie najvyšších predstaviteľov oboch štátov, pričom prvýkrát sa uskutočnilo takéto stretnutie na najvyššej úrovni medzi týmito dvomi štátmi pred siedmimi rokmi v roku 2000.

Cieľom stretnutia je uvoľnenie napätia vo vzájomných vzťahoch a podpora trvalého mieru na tomto polostrove. Juhokórejský prezident si však musí dať pozor, aby prílišnou snahou o priateľské zbližovanie oboch štátov neoslabil medzinárodný tlak na plnenie záväzkov zo strany KĽDR.

Severná Kórea totiž minulý mesiac odstavila jadrový reaktor v Yongbyone ako súčasť plnenia februárovej dohody, ktorá bola dosiahnutá v rámci šesťstranných rokovaní s Južnou Kóreou, Čínou, Japonskom, Ruskom a USA. Pchongjang za to na oplátku dostal energetickú pomoc.

Príprava summitu bude prebiehať aj na základe vzájomných diskusií, ktoré by sa mali uskutočniť čoskoro v severokórejskom meste Kaesong. Predstavitelia Južnej Kórei si želajú, aby bol tento summit predzvesťou pravidelných stretnutí, ktoré by prispeli k rozvoju celého polostrova.

Zlé jazyky tvrdia, že juhokórejský prezident Roh Moo-hyun si chce usporiadaním tohto summitu len vylepšiť svoje zlé postavenie na domácej scéne, aby získal dostatočnú podporu do nadchádzajúcich decembrových prezidentských volieb.
Predstavitelia najväčšej opozičnej juhokórejskej strany pritom vystupujú proti tomuto summitu a vyzývajú k „tvrdšiemu postoju“ k Pchjongjangu.

KĽDR pripisuje summitu taktiež „veľký význam pri zahájení nového obdobia mieru“. Oteplenie vzťahov z jej strany je však do veľkej miery spôsobené veľkým nedostatkom energetických palív, surovín a základných potravín. Severná Kórea očakáva, že prípadná dohoda by otvorila cestu početnejším dodávkam potrebných surovín práve z Južnej Kórey.

Summit je však len začiatkom cesty a očakávať od neho podpis zmluvy, ktorá by ukončila vojnový stav medzi oboma Kóreami je predčasné. Južná Kórea sa totiž nepripojila k podpisu dohody o prímerí medzi OSN, KĽDR a ČĽR z roku 1953.   

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA