Násilie v Sýrii napriek prímeriu pokračuje

Ministri zahraničných vecí EÚ sa dohodli na nových sankciách voči Sýrii. Naopak pozastavili takmer všetky sankcie voči Mjanmarsku. Európskych diplomatov znepokojuje aj situácia v niektorých afrických štátoch a v Afganistane, z ktorého majú o dva roky odísť jednotky NATO.

Európski diplomati prijali v Rade EÚ pre zahraničné záležitosti v Luxemburgu nové sankcie voči sýrskej vláde. Dôvodom je pokračovanie krvavých násilností v tejto krajine aj napriek tomu, že v Sýrii by už malo desať dní platiť dohodnuté prímerie.

Nové reštriktívne opatrenia sú zamerané na export dvoch druhov tovarov do Sýrie. V prvom rade ide o luxusný tovar, a v druhom rade o materiály a zariadenia, ktoré by mohli byť použité na represívne opatrenia voči demonštrantom. Do tejto kategórie sa zaraďujú napríklad aj policajné obušky a granáty so slzotvorným plynom.

Diplomati sa rozhodli pre dodatočné sankcie voči Damasku aj napriek tomu, že vďaka vyhlásenému prímeriu sa podarilo zmierniť násilie a v Sýrii pôsobia už prví neozbrojení medzinárodní pozorovatelia.

V nedeľu však došlo v krajine k novým bojom, keď vládne jednotky ostreľovali východné predmestia Damasku. Na druhej strane zase jednotky povstalcov napadli vojenský vládny konvoj na severe krajiny.

"Očakávame, že prímerie bude prijaté bez nejakých „ale“ a nejakých „keby“," uviedol v súvislosti so sankciami štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Nemecka Michael Link. Na adresu sýrskeho prezidenta Bašára Asada dodal, že sa už nemôže ďalej skrývať za chrbát Moskvy alebo Pekingu.

Podľa očakávania sa však ministri dohodli na pozastavení sankcií voči Mjanmarsku, s výnimkou zbrojného embarga. Zmrazenie je výsledkom dosiahnutého pokroku v politickej a ekonomickej oblasti v tejto krajine.

„Chceme podporiť dosiahnutý pokrok tak, aby sa stal nezvrátiteľným," vyhlásila šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová a potvrdila svoju budúcotýždňovú návštevu Mjanmarska.

Sankcie, ktoré postihovali vyše 800 podnikov, takmer 500 osôb a časť rozvojového programu, boli zmrazené na obdobie jedného roka. Diplomati EÚ sa však dohodli, že o polroka prehodnotia situáciu v Mjanmarsku a ak budú spokojní s dosiahnutým pokrokom, zmrazené sankcie môžu definitívne zrušiť.

Politika EÚ nie je o sankciách

Rada rokovala aj o možných reštriktívnych opatreniach voči viacerým africkým štátom. Úniu znepokojuje situácia najmä v krajinách ako Guinea-Bissau, Mali, Sudán a Južný Sudán.

„Dnešná diskusia ukázala, že všetky členské krajiny sa zhodujú v názore, že musíme podporovať zákonnosť a politické procesy. Nebudeme tolerovať veci ako sú vojenské prevraty a násilné prevzatia moci, čo je prípad v Guinei-Bissau a nebudeme podporovať eskaláciu napätia medzi Sudánom a Južným Sudánom," zhodnotil pre TASR pozíciu európskej diplomacie slovenský minister Miroslav Lajčák.

Dodáva, že sankcie sú pre EÚ až krajnou možnosťou. „Politika EÚ nespočíva primárne na sankciách. Tie sú len súčasťou našich opatrení v prípade, že druhá strana nie je ochotná reagovať na výzvy, aby sa obnovil normálny politický proces.“

Afganistan po roku 2014

Na zasadaní Rady EÚ sa rozoberala aj situácia Afganistanu po roku 2014, keď krajinu opustia vojenské jednotky pod správou Severoatlantickej aliancie (NATO). Afganistan bola ústredná téma aj minulotýždňovej ministerskej konferencie NATO v Bruseli.

"EÚ je významný aktér v Afganistane a naše aktivity sa prelínajú. Aj Aliancia sa zhodla na tom, že sa treba sústreďovať na fázu udržateľnosti rozvoja a podpory afganských inštitúcií a práve tu má EÚ možnosť zohrať veľmi silnú úlohu," povedal Lajčák.

Minister zahraničných vecí upresnil, že EÚ aj NATO sa zhodujú v názore, že musia skoordinovať svoje aktivity a rozvojovú pomoc pre túto ázijskú krajinu. "Musíme sa sústrediť na to, aby sme pomohli afganským inštitúciám postaviť sa na nohy," dodal.

(EurActiv/TASR)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA