NATO sa snaží zmierniť napätie s Ruskom

Pred dnešným rokovaním Rady NATO-Rusko zdôraznila Aliancia čisto obranné úmysly svojich jednotiek v Pobaltí.

Zástupca Ruskej federácie a veľvyslanci členských krajín pri NATO sa dnes stretli iba tretí krát v tomto roku. Schôdzky sa stali sporadické v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý dominoval aj dnešným rokovaniam.

„V časoch napätia je dialóg potrebnejší než kedykoľvek predtým,“ uviedol po rokovaní šéf Aliancie Jens Stoltenberg.

V najzásadnejších otázkach sa strany nezhodli. Stoltenberg informoval, že počet narušení prímeria na Ukrajine dosiahol najvyššiu úroveň za niekoľko posledných mesiacov, ťažké zbrane stále nestiahli a terčom útokov sa už stávajú aj pozorovatelia OBSE.

O Sýrii sa vraj nedebatovalo. Už v piatok to avizoval ruský vyslanec Alexander Gruško. Ten chcel diskutovať najmä o posilňovaní kontingentu spojeneckých vojakov v Poľsku a v baltských štátoch.

Podľa zdrojov agentúry Reuters chcelo signál o nekonfliktnej povahe posíl na Východe vyslať Nemecko. NATO pritom Rusov podozrieva, že od mája na hraniciach sústredili 330 tisíc vojakov. Štyri tisíc aliančných vojakov vníma ako prevenciu.

Douglas Lute, stály predstaviteľ Spojených štátov pri Severoatlantickej aliancii, si nemyslí, že ktokoľvek v Rusku plánuje útok. To však podľa neho neznamená, že USA nemajú povinnosť ubezpečovať spojencov, akým je Estónsko. Obzvlášť ak sú vystavení kybernetickým útokom a dezinformačnej kampani, dodal Lute pre televíziu ABC.

Konflikt sa nekončí

Napriek tomu, že sa situácia na východe Ukrajiny zastabilizovala, prestrelky medzi armádou a jednotkami samozvanej Doneckej ľudovej republiky sa cez víkend zintenzívnili. Pri známom Debaľceve stratila ukrajinská armáda v nedeľu piatich vojakov, povstalci pravdepodobne až 25.

Armádni predstavitelia tvrdia, že sa separatisti pokúsili ovládnuť územie, ktoré pred dvomi rokmi stratili uzatvorením Minskej dohody.

1 Comment

  • “”” NATO pritom Rusov podozrieva, že od mája na hraniciach sústredili 330 tisíc vojakov na svojom Ruskom vysostnom uzemi…….taka nehoraznost – ako si to ty krviziznivi Rusi vobec mozu dovolit – rozmiestnovat svoje vojska na svojom vlastnom uzemi – taka nehoraznost “”” ………..”””” Ruský vyslanec Alexander Gruško chcel diskutovať najmä
    o posilňovaní kontingentu spojeneckých vojakov v Poľsku a v baltských
    štátoch. “””. – dalsia provokacia – co uz len je jeho do toho – kde si NATO rozmiestnuje svoje vojska………..a ze je to priamo na hraniciach s Ruskom ?………………..NO A CO……………a co ten velvyslanec necita noviny ?……..ved vsade je jasne napisane, ze vsetky americke zbrane su mierotvorne, a obranne……..co sa mu stale nepaci…….. …a ty Pistik – co na mna hladis ako na to tela……nehovorim mudro ?

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA