NATO sa zíde na krízovú poradu

Prehodnotenie vzťahov s Ruskom je hlavnou témou stretnutia ministrov zahraničia členských štátov. EÚ je v tejto otázke nejednotná. Moskva obvinila Washington, že chce zmraziť činnosť Rady NATO-Rusko.

Condoleeza Riceová z pozície ministerky zahraničia USA pre summitom varovala, že USA nedovolia, “aby Rusko nakreslilo novú líniu, cez štáty, ktoré ešte nie sú integrované v transatlantických štruktúrach”. Podľa americkej diplomacie sa USA nesnažia o nepriateľský postoj Aliancie voči Rusku, zastávajú však názor, že sa stretnutia na navyššej úrovni nemôžu diať ako keby sa nič nestalo, píše denník Guardian.

Rusko tvrdí, že Spojené štáty sledujú cieľ zmrazenia činnosti Rady NATO–Rusko. Washington to podľa BBC popiera. Táto rada je oficiálnou platformou, ktorá vznikla v Ríme v roku 2002 a Aliancia ju vždy obhajovala ako cenné fórum pre dialóg o politických otázkach. Moskva chcela po vypuknutí konfliktu v Gruzínsku zvolať jej stretnutie, USA to však odmietli.

Zatiaľ čo USA, Kanada, Británia a veľká časť východnej Európy bude presadzovať voči Rusku rázne kroky, ochota zyvšku Európy na čele s Nemeckom uplatňovať akékúkoľvek formu sankcií je prinajmenšom otázna. Frank-Walter Steinmeier, nemecký minister zahraničia, varoval pred “bezmyšlienkovitými” reakciami voči Rusku a naliehal, aby všetky komunikačné kanály s Kremľom zostali otvorené.

Kancelárka Merkelová na návšetve Tbilisi Gruzínsko ujistila, že krajina sa jendého dňa stane členom Severoatlantickej aliancie a ponúkla pomoc NATO pri znovuvybudovaní zdecimovanej gruzínskej armády.

EÚ nechce ohroziť krehké prímerie a sľúbené stiahnutie ruských síl z Gruzínska. Fínsky minister zahraničia Alexander Stubb bude v mene OBSE NATO informovať o pláne vyslať stovky vojenských pozorovateľov do Gruzínska. Nicolas Sarkozy prisľúbil zvolať krízovú Európsku radu ( summit EÚ) v prípade, že Rusko nesplní sľub úplného stiahnutia sa z Gruzínska.

Podľa hovorcu NATO, vyšlú ministri na stretnutí “jasný odkaz solidarity s Gruzínskom”. Rusko už s nevôľou reagovalo na vyjadrenia generálneho tajomníka Jaap de Hoop Scheffera, ktorý označil ruské akcie v Gruzínsku za “neprimerané “a “neproporčné”.

Condoleeza Ricová zajtra vo Varšave podpíše predbežnú dohodu o protiraketovom štíte, ktorý má byť postavený v Poľsku. Ruskí generáli už Poľsku odkázali, že tento krok z neho môže urobiť vojenský cieľ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA