Nemecko má k dohode s Líbyou výhrady

Z nemeckých vládnych kruhov zaznieva kritika dohody, ktorú dojednal francúzsky prezident o výstavbe jadrového zariadenia na desalinizáciu morskej vody v Líbyi.

Krátka správa

Štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničia Ernot Erler (SPD) označil dohodu Francúzska s Lýbiou pre denník Handelsblatt za „politicky problematickú“. Požaduje konzultácie s Francúzskom poukazujúc na fakt, že vývoz jadrovej technológie do Líbye má pre Európu aj bezpečnostné konotácie a nie je výhradne bilaterálnou záležitosťou. Dodal, že Líbya je krajinou, pri ktorej sa ponúka využitie obnoviteľných zdrojov energie. Nemecko už Líbyi v tomto zmylse urobilo ponuku, na ktorú doposiaľ nereagovala. Nemecký europoslanec za stranu zelených Cohn-Bendit sa pre kanál RTL vyjadril, že Paríž rehabilitoval „úradujúceho diktátora“ a v médiách sa opäť objavili aj zmienky o Lockerbie. Nemecko rozladilo, že si Francúzsko privlastnilo zásluhy za prepustenie väznených zdravotníckych pracovníkov, na ktorom sa významne podieľala aj EÚ.

Nespokojnosť Nemecka však nevyplýva len z politckého rozmeru, ale aj z toho, že sa potenciálne obáva poškodenia svojich obchodných záujmov. Nemecký gigant Siemens vlastní 34% akcií v Framatome, čo je joint venture, ktorý má s francúzskou spoločnosťou Areva zaangažovanej do výstavby jadrového zariadenia v Líbyi.

Spojené štáty reagovali opatrne a apelovali na Francúzsko, aby veľmi pozorne sledovalo plnenie tejto medzinárodnej dohody.

Sarkozy na margo spolupráce vyhlásil, že Západ by mal umožniť arabským krajinám, aby využívali jadrové technológie na mierové účely, inak bude dochádzať k napätiu medzi civilizáciami. Odmietol, že by dohoda mala priamy súvis s prepustením bulharských sestričiek a palestínskeho lekára, pripustil však, že v opačnom prípade by do Líbye nevycestoval.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA