Nemecký diplomat bude zastupovať EÚ pri rozhovoroch o Kosove

Vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana menoval nemeckého diplomata Wolfganga Ischingera za zástupcu EÚ pri sprostredkovaní rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou.

Krátka správa

Troika skladajúca sa zo zástupcov EÚ, Ruska a Spojených štátov bude vystupovať ako sprostredkovateľ pri rozhovoroch medzi predstaviteľmi Kosova a Srbska, ktoré maju trvať ďalších 120 dní. Troika bola vytvorená na návrh nemeckého ministra zahraničia Steinmeiera. Nemecký návrh sa stretol s negatívnou reakciou Francúzska, ktorému sa nepáčilo, že by EÚ mala byť zastupovaná len jednou krajinou.

Vo vyhlásení EÚ sa píše, že veľvyslanec Ischinger sa bude „usilovať o dosiahnutie skutočného dialógu medzi stranami“. Uvádza tiež, že Kosovo je pre EÚ „kľúčovou prioritou“. Ako povedala hovorkyňa Javiera Solanu Cristina Gallach, Vysoký predstaviteľ bude naďalej detailne sledovať vývoj rozhovorov a udržiavať kontakty so stranami.

Ischinger je veľvyslancom Spolkovej republiky Nemecko vo Veľkej Británii, v rokoch 2001-2006 bol veľvyslancom v USA. Ide o skúseného diplomata, experta na Balkán, ktorý sa po boku Richarda Holbrooka zúčastnil na rokovaniach o Daytonskej mierovej dohode. Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier vyjadril potešenie nad rozhodnutím Javiera Solanu. „Navrhli sme veľvyslanca Ischingera, pretože je výborným znalcom regiónu“, povedal.

Spojené štáty bude pri rokovaniach zastupovať diplomat Frank Wisner. Ruský zástupca zatiaľ nebol menovaný.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA