Nová dohoda o jadrovom odzbrojení na dosah

Ruský premiér Vladimír Putin včera vyhlásil, že americký zámer inštalovať časti protiraketovej obrany v strednej a východnej Európe bol hlavnou prekážkou pre dosiahnutie dohody, ktorá nahradí zmluvu START I o znížení počtu jadrových hlavíc vo svete.

Dve najväčšie jadrové mocnosti, USA a Rusko, oznámili, že majú blízko k dosiahnutiu novej dohody o jadrovom odzbrojení, ktorá má byť nástupcom zmluvy START I z roku 1991. Blízko k dohode však neznamená byť bezprostredne pred jej podpisom.

„Čo je problém? Problém je, že naši americkí partneri stavajú protiraketový štít a my žiadny nestaviame,“ odpovedal na otázku novinára o najväčšej prekážke pre novú dohodu ruský premiér Vladimír Putin. Počas včerajšieho brífingu vo Vladivostoku doplnil, že ak by sa USA nevzdali svojho zámeru, naštrbilo by to rovnováhu dosiahnutú počas studenej vojny, na čo by musela Moskva reagovať vývojom nových útočných zbraní.

„Ak nevyvíjame protiraketový štít potom existuje nebezpečenstvo, že naši partneri, ak si takýto ‘dáždnik’ vyrobia, sa budú cítiť úplne bezpečne, čo im dovolí robiť si, čo chcú, narúšať rovnováhu a agresivita okamžite narastie,“ vyhlásil ruský premiér.

Slová de facto najmocnejšieho ruského politika naznačujú, že téma protiraketového štítu sa zásadným spôsobom premieta do vyjednávaní o nástupcovi zmluvy START I. Tiež ilustruje, ako veľmi je Moskva citlivá na túto tému.

Hovorca amerického ministerstva zahraničia Ian Kelly vyhlásil, že USA odmietajú, aby sa v novej zmluve o jadrovom odzbrojení kalkulovalo aj s obrannými vojenskými technológiami: „I keď Spojené štáty dlho uznávajú, že medzi raketovou ofenzívou a raketovou obranou existuje spojitosť, veríme, že dohoda nahradzujúca START nie je správnym nástrojom, ktorý by mal toto riešiť.“

O téme raketovej obrany chcú USA diskutovať nezávisle od vyjednávaní o novej zmluve o jadrovom odzbrojení.

„Vo vyjednávaniach sme dosiahli podstatný pokrok a zostávame si vedomí, že keď sa v januári bude v rozhovoroch pokračovať, budeme schopní finalizovať dohodu,“ uviedol pre Reuters iný vysoko postavený americký zdroj.

Americký prezident Barack Obama oznámil zastavenie plánov svojho predchodcu Georga W. Busha na výstavbu protiraketovej obrany v Európe v septembri. Vyšiel tak v ústrety Moskve, s ktorou chce "reštartovať" vzťahy, ale od ktorej tiež požaduje okrem iného i viac pomoci pri riešení problémov v Afganistane a spojenectvo v otázke iránskeho jadrového programu.

Platnosť zmluvy START I vypršala 5. decembra 2009. Vzhľadom na to, že Rusko a USA sa do tohto termínu nedohodli na jej nástupcovi, predĺžili jej platnosť dovtedy, pokiaľ nebude na svete nová dohoda. Tento postup sa dohodol na separátnom stretnutí oboch prezidentov v Kodani, kde navštívili svetové klimatické rokovania COP15.

EurActiv/Reuters

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA