Nová stredoázijská stratégia EÚ

Ministri zahraničných vecí EÚ diskutovali o hlavných prvkoch návrhu stredoázijskej stratégie EÚ, ktorá by mala byť prijatá na summite v júni. Cieľom je posilniť vzťahy s piatimi krajinami Strednej Ázie v oblasti právneho štátu, vzdelávania a energetiky.

Krátka správa

Na neformálnom stretnutí Rady pre vonkajšie vzťahy 23. apríla 2007 sa členské krajiny rozhodli zintenzívniť spoluprácu so Strednou Áziou v niekoľkých oblastiach, vrátane ľudských práv, obchodu, vzdelávania, environmentálnych otázok a energetiky.

Vôbec prvá európska stredoázijská stratégia je namierená najmä na Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkmenistan a Uzbekistan. Bude stáť na zmesi regionálnych a bilaterálnych prístupov.

Nemecký minister zahraničných vecí rank-Walter Steinmeier povedal: „Krajiny ako Rusko, Čína, Japonsko, TureckoUSA sú tam silno prítomné. My v Európe máme čo robiť, aby sme ich dobehli.“

Podčiarkol však, že mimo obchodných vzťahov sa EÚ snaží o „ďalekosiahlu bezpečnostnú politiku, ale aj podporu pluralizmu, demokracie a ľudských práv v týchto krajinách.“

Podľa Steinmeiera sa EÚ bude angažovať najmä v otázkach právneho štátu, vzdelávania a odborného vzdelávania, pričom dodal, že „sa môže stať, že sa v našom novom partnerstve budeme snažiť presadiť energetický dialóg“.

Bohaté zásoby ropy a zemného plynu v Strednej Ázii zvyšujú jej atraktivitu – najmä pre EÚ, ktorá sa snaží zabezpečiť energetickú nezávislosť a dnes dováža z Ruska 30% ropy a 40% zemného plynu.

Ministri zahraničný vecí otvorili tiež iniciatívu pravidelného dialógu o ľudských právach s Uzbekistanom. EÚ uvalila na túto krajinu sankcie po tom, ako boli v roku 2005 násilne potlačené protesty v meste Adidžan, čo si vyžiadalo stovky obetí. Ľudskoprávne organizácie žiadajú, aby neboli sankcie ukončené, ministri zahraničných vecí ich prehodnotia 14.-15. mája.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA