Obmedzenia pri cestovaní do USA aj pre krajiny bez vízovej povinnosti

Na základe novej americkej legislatívy budú musieť občania 26 štátov, ktorých občania nepodliehajú vízovému režimu, oznámiť svoj plán cestovať do USA v 48-hodinovom predstihu.

Krátka správa

Nový zákon podpísal americký prezident George Bush minulý piatok a je súčasťou americkej snahy zlepšiť ochranu krajiny pred terorizmom. Bude sa týkať 22 európskych krajín (vrátane Veľkej Británie, Francúzska, Španielska, Nemecka…) ako aj Japonska, či Singapuru. Zákon reaguje na relatívne slabé kontroly ľudí, ktorí nepotrebujú na cestu do USA víza. Niekoľko zadržaných teroristov ako napríklad Francúz obvinený z účasti na 11. septembri a Brit, ktorý chcel odpáliť lietadlo s bombou uloženou v topánke, mohli do USA cestovať bez víz. Posledné incidenty v Európe dokazujú že radikálne teroristické bunky sú inštalované aj v Západnej Európe.

Predpokladá sa, že opatrenie, ktoré ukladá povinnosť oznámiť úmysel vycestovať do Spojených štátov v 48-hodinovom predstihu vzbudí nevôľu u turistov aj obchodníkov. Najmä ľudom cestujúcim do USA za obchodom sa značne obmedzí flexibilita.

Legislatíva predstavuje kompromis medzi domácou požiadavkou sprísnenia bezpečnostných opatrení a medzinárodným tlakom na rozšírenie bezvízového režimu o ďalšie krajiny.

Rovnaký zákon tiež vyžaduje, aby sa každý náklad prepravovaný letecky alebo námornou cestou smerujúci do USA bol preskenovaný, predtým než je dopravený do Ameriky. Opatrenie okamžite zdvihlo vlnu kritiky aj v EÚ. Európa tvrdí, že opatrenia narušia medzinárodný obchod, spôsobia zdržanie a ďalšie náklady, no neznížia teroristickú hrozbu. Eurokomisár pre colnú úniu Lászlo Kovács sa vyjadril, že tento jednostranný krok donúti daňových poplatníkov v Únii platiť účty za americkú bezpečnosť.

Ázia by dôsledky pocítila ešte viac ako Európa, nakoľko mestá ako Hong Kong a Singapur vypravujú desiatky tisíc kontainerov denne.

Nové pravidlo oznamovania príchodu do USA by malo byť zavedené v priebehu budúceho roka. Skenovanie nákladu by malo byť uvedené do praxe v horizonte troch rokov pre letecky prepravovaný náklad a päť rokov pre náklad prepravovaný po mori.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA