Novým koordinátorom EÚ pre boj s terorizmom je Belgičan

Po šiestich mesiacoch bol vymenovaný nový koordinátor EÚ pre boj proti terorizmu. Holanďana Gijsa de Vriesa nahradí belgičan Gilles de Kerchove.

Gilles de Kerchove
Gilles de Kerchove

Pozadie

Angažovanosť EÚ v boji proti terorizmu sa zintenzívnila po útokoch z 11. septembra 2001, no najmä po tom, čo teroristi s plnou silou zaútočili v roku 2004 na európskom území: v roku 2004 v španielskom Madride a o rok neskôr v Londýne.

Odvtedy sa v EÚ zlepšila najmä spolupráca členských krajín pri výmene informácií, ochrana kľúčovej infraštruktúry a Európsky zatykač zjednodušil proces vydávania podozrivých osôb.

Podarilo sa zabrániť niekoľkým útokom, napríklad pokusu prepašovať na palubu lietadla tekutú výbušninu na londýnskom letisku Heathrow či naposledy v Dánsku a Nemecku polícia zatkla niekoľkých teroristov, ktorí plánovali útoky na rôzne ciele. Protiteroristická stratégia EÚ priniesla rámec pre akcie, ktoré majú predchádzať radikalizácii a náboru teroristov, pomáhať vyšetrovaniu a zlepšiť reakciu na dôsledky útokov.

Otázky

V marci odstúpil z postu koordinátora EÚ pre boj proti terorizmu Gijs de Vries. Post tak bol značný čas neobsadený, čo kritizoval najmä Európsky parlament na septembrovom plenárnom zasadnutí. Rada ministrov spravodlivosti a vnútra sa tento týždeň dohodla na novom mandáte budúceho koordinátora. Ako uviedol Javier Solana, nový koordinátor by mal mať “rozsiahlejší” mandát a mal by oveľa užšie spolupracovať s vládami členských štátov a inštitúciami EÚ.

Včera, 19. septembra, Javier Solana vymenoval do tohto úradu 51-ročného belgičana Gillesa de Kerchove d’Ousselghem. Pôvodným povolaním je právnik a univerzitný profesor. Jeho úlohou bude koordinovať prácu Rady v oblasti boja proti terorizmu, dohliadať na implementáciu protiteroristickej stratégie EÚ a celkovo zaistiť aktívnejší prístup EÚ k tomuto problému.

Gilles de Kerchove pôsobil predtým na Sekretariáte Rady ako riaditeľ pre oblasť policajnej a súdnej spolupráce a úzko spolupracoval so svojim predchodcom na poste koordinátora Gijsom de Vriesom.

Pozície:

Vysoký predstaviteľ EÚ pre Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana: „Som presvedčený, že pán Kerchove prinesie do práce Rady pridanú hodnotu v tejto kľúčovej oblasti.”

Portugalské predsedníctvo privítalo vymenovanie nového koordinátora: „Pán Kerchove má vynikajúcu európsku reputáciu a vítame jeho schopnosti a odhodlanie, ktoré prinesie do svojej novej úlohy.”

Komisár pre oblasť slobody, bezpečnosti a spravodlivosti Franco Frattini povedal, že medzi ministrami bola takmer úplná zhoda o tom, že nový koordinátor by mal byť skôr úradník so znalosťou vnútornej práce EÚ než politik.

Joseph Daul, predseda skupiny EPP-ED v EP, ktorá opakovane naliehala na vymenovanie nového koordinátora, pogratuloval Gillesovi de Kerchove k menovaniu: “Gilles de Kerchove je expertom v oblasti medzinárodnej policajnej a súdnej spolupráce. Veríme, že úzka spolupráca s jeho predchodcom Gijsom de Vriesom ho veľmi dobre pripravila pre túto úlohu. Efektívna spolupráca členských krajín v boji proti terorizmu je pre našu skupinu vysokou prioritou. Sme preto spokojní, že sme mohli ovplyvniť rýchle rozhodnutie v tomto smere.“

Amnesty International je k nominácii nového koordinátora kritická. Podľa medzinárodnej organizácie, doterajší spôsob vedenia protiteroristickej politiky mal vážne ľudsko-právne implikácie.

REKLAMA

REKLAMA