Obama chce reštartovať americko-ruské vzťahy

Novozvolený americký prezident, Barack Obama, chce „reštartovať“ vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou, ktorá sa správa „čoraz asertívnejšie.“ Súčasne sa vyjadril za pokračovanie spolupráce v oblastiach, v ktorých sa názory oboch krajín zhodujú. Ide najmä o tému nešírenia jadrových zbraní a boj proti terorizmu.

Barack Obama, novozvolený americký prezident, vyslal ruskému kolegovi, Dmitrijovi Medvedevovi, posolstvo, v ktorom sa vyjadril za „reštartovanie“ vzájomných vzťahov. Súčasne však poukázal aj na „čoraz asertívnejšie“ správanie sa Moskvy voči susediacim krajinám, uviedla ruská tlačová agentúra RIA Novosti.

„Sú čoraz asertívnejší. A pokiaľ ide o Gruzínsko a ich hrozbu pre susediace krajiny, myslím si, že sa správajú spôsobom, ktorý je v rozpore s medzinárodnými normami,“ uviedol budúci americký prezident pre NBC. Dodal: „Tam, kde môžeme, s nimi chceme spolupracovať [..] najmä okolo nešírenia zbraní a terorizmu [..] Chceme vydať jasný signál, že musia konať spôsobom, ktorý nezastrašuje susedov.“

Slová ďalšieho amerického prezidenta sú v rozpore s tým, čo si od zvolenia demokratického kandidáta sľubovalo kremeľské duo, Dmitrij Medvedev a Vladimír Putin. Prvý afro-americký prezident USA dal vo svojom vyjadrení najavo, že ak má Rusko záujem posilniť vzťahy s USA, musí sa prispôsobiť istým medzinárodným pravidlám. Tŕňom v oku Moskvy je aj nedávne ministerské zasadnutie NATO, ktorého výsledkom bol odkaz pre Ukrajinu a Gruzínsku, že do Aliancie majú stále otvorené dvere (EurActiv 05/12/08). Hoci Robert Gates v tomto prípade zastupoval odchádzajúcu Bushovu administratívu, Barack Obama rozhodol o jeho zotrvaní v úrade aj počas nadchádzajúcich štyroch rokov.

Jeden z Obamovych poradcov však uviedol, že budúci prezident nie je veľmi naklonený myšlienke budovania Národnej protiraketovej obrany v Európe, uviedla agentúra RIA Novosti. Podľa nemenovaného zdroja, 10 raketových interceptorov v Poľsku a radar v Českej republike Obama podporí v tom prípade, ak sa preukáže jeho efektivita a skutočný prínos. Práve otázka inštalácie súčastí americkej raketovej obrany je jednou zo sporných tém medzi Moskvou a Washingtonom, ktorá sa podpisuje pod ochladzovanie sa vzájomných vzťahov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA