Odstrihnutý Hamas

Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes, 10. apríla, stretávajú v Luxemburgu aj kvôli minulotýždňovému rozhodnutiu Komisie, ktorá dočasne pozastavila priamu pomoc Palestíne.

 

Krátka správa

Očakáva sa, že výsledkom stretnutia bude zmrazenie priamej pomoci Palestíne ako odpoveď na politiku Hamasu, ktorý vyhral v januárových voľbách. Hamas je považovaný Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými za teroristickú organizáciu. Únia sa bude snažiť nájsť vhodný spôsob pomoci palestínskemu obyvateľstvu, ale zároveň chce Hamasu vyslať jasný signál, že nerešpektovanie požiadaviek stanovených štvorkou vyjednávačov na Blízkom východe bude mať isté dôsledky. Rozhodnutie o pozastavení priamej pomoci by sa nemalo dotknúť humanitárnej pomoci poskytovanej mimovládnym a medzinárodným organizáciám pôsobiacim v Palestíne.

Štvorka vyjednávačov pre Blízky východ, ktorú tvoria USA, EÚ, OSN a Rusko vyzýva Palestínsku vládu vedenú Hamasom, aby sa vzdala násilia, uznala právo na existenciu Izraela a plne podporila mierový proces.

Palestínska vláda reagovala na hrozbu o pozastavení pomoci EÚ, ktorá je najväčším donorom v oblasti, petíciou, v ktorej vykreslila dôsledky takejto politiky EÚ. Hovorí sa v nej, že zmrazenie finančnej pomoci priamo ohrozí 140 000 palestínskych rodín a zasiahne ekonomický a sociálny život na palestínskych územiach.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA