OSN a EÚ varujú pred jednostrannými krokmi v otázke Kosova

Kosovský premiér Agim Ceku pohrozil 16. júla jednostranným vyhlásením nezávislosti po tom, čo zlyhalo ďalšie kolo rokovaní v Bezpečnostnej rade OSN. EÚ zdôraznila, že nepodporuje jednostranné akcie a zasadzuje sa za riešenie na pôde OSN.

Krátka správa

EÚ znovu vyzvala zainteresované strany aby „sa zdržali jednostranných krokov, či už deklarácií alebo hrozieb vetom“. Hovorkyňa komisára pre rozšírenie Olliho Rehna Krisztina Nagy povedala 16. júla reportérom, že takéto konanie by mohlo „poškodiť záujmy nás všetkých na stabilnom regióne, ktorý sa môže časom stať plne súčasťou EÚ“

Rokovania v BR OSN 16. júla nepriniesli pokrok smerom k dojednaniu konečného statusu Kosova. Rusko naďalej odmieta rezolúciu OSN, ktorá by garantovala srbskej provincii de facto nezávislosť. Kosovo je pod medzinárodným dohľadom od roku 1999. Rusko rovnako odmieta,  aby 120 dňí trvajúcim rozhovorom medzi zástupcami Kosova  a Srbska, ktoré predpokladá navrhovaná rezolúcia, predsedala európska strana. Tvrdia, že nakoľko EÚ jasne uprednosťňuje nezávislé Kosovo, nemôže jednať ako čestný sprostredkovateľ.

EÚ drží svoju líniu hľadania multilaterálneho riešenia v rámci Bezpečnostnej Rady OSN na pozadí hrozieb kosovského premiéra o jednostrannom vyhlásení nezávislosti. Takýto krok by pravdepodobne podporili USA, ktoré začínajú strácať v tejto záležitosti trpezlivosť.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun povedal 16. júla, že je „hlboko znepokojený nedostatkom pokroku“ v otázke Kosova. Varoval pred „akýmkoľvek jednostranným krokom“ a dodal: „Dúfam, že Kosovo nepodnikne nijakú unilaterálnu akciu.“

Srbský premiér Vojislav Koštunica sa po ukončení rozhovorov s portugalským premiérom vyjadril, že nie je ochotný vymeniť nezávislosť Kosova za členstvo v EÚ. „Ponuka je nasledovná: ak chcete do Európy, zabudenite na Kosovo, ak chcete Kosovo zabudnite na Európu. Takto to nesmie byť“. „Je to nepatričná ponuka“ povedal.

Vysoký predstaviteť EÚ Javier Solana má na dnes, 17. júla, naplánované stretnutie s mimoriadnym vyslancom OSN Marttim Ahtisaarim, ktorý predložil plán pre kosovskú nezávislosť pod európskym dohľadom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA