OSN podporí Srbsko v otázke Kosova

Srbská diplomacia slávi úspech. Väčšina krajín OSN sa vyjadrila v prospech návrhu, aby sa vyhlásením nezávislosti Kosova zaoberal Medzinárodný súdny dvor. Kosovskí lídri sa obávajú, že spor sa môže natiahnuť a môže trvať roky.

Srbsko požiadalo Valné zhromaždenie OSN o schválenie návrhu, aby sa otázkou nezávislosti Kosova a jeho štatútu zaoberal Medzinárodný súdny dvor. Pod požiadavku sa podpísalo 120 zo 192 zastúpených delegácií, čím získa zrejme jasnú podporu aj v hlasovaní. Akokoľvek, pre schválenie bude stačiť  jednoduchá väčšina, teda 97 hlasov, informuje nemecký denník Handelsblatt. O návrhu bude Valné zhromaždenie hlasovať 8. októbra.

„Naše vyhliadky sú dobré, ale sme ďaleko od dohody. Ďalších desať dní bude kľúčových,“ povedal srbský minister zahraničia, Vuk Jeremič, 28. septembra v Belehrade. Povedal, že súčasná podpora pre návrh je výsledkom „ťažkej práce a lobovania u členov OSN.“ Srbská diplomacia uskutočnila viac ako 50 dvojstranných stretnutí. Ešte minulý týždeň srbský prezident, Boris Tadič, hovoril, že podpora väčšiny nie je istá. Súčasne odmietol zmeny znenia návrhu, ktoré žiadali viaceré krajiny pred tým, ako sa pod dokument podpíšu.

Viaceré krajiny EÚ, medzi nimi najmä Francúzsko a Nemecko, sú voči aktuálnej snahe Srbska rezervované. Obávajú sa, že ak sa prípad naozaj dostane pred Medzinárodný súdny dvor, môže to odradiť mnohé krajiny od uznania Kosova ako nezávislého štátu. Okrem toho, takýto postup môže odradiť aj zahraničné investície pre odštiepeneckú provinciu.

Kosovo zatiaľ uznalo 47 krajín sveta, medzi nimi väčšina krajín EÚ. Európske spoločenstvo ako také sa nachádza v delikátnej situácii: chce nezávislosť Kosova a súčasne integrovanie sa Srbska do svojich štruktúr. V tomto duchu bude v Nemecku o návrhu rezolúcie rokovať aj srbský prezident Tadić.

Akokoľvek, nie je vylúčené, že po vzore Srbska navrhne podobnú rezolúciu aj Gruzínsko. Jeho odštiepenecké provincie, Južné Osetsko a Abcházko, vyhlásili nezávislosť po letnej invázii Ruska do krajiny. Ich samostatnosť uznala Moskva.

Hlasovanie podobné tomuto je bežným diplomatickým manévrom na pôde OSN, ktorého cieľom je získať podporu medzinárodného spoločenstva pre ďalšie rozhodovanie v danej veci. Srbsko pokladá jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova zo 17. februára za nelegálne. Súčasne dodáva, že podnikne všetky právne opatrenia pre zachovanie provincie pod svojou správou a jurisdikciou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA