Plánovaný aprílový summit EÚ – USA

30. apríla 2007 sa vo Washingtone uskutoční summit EÚ - USA. Summity oboch mocností sa konajú pravidelne každý rok. Aprílovému summitu budú dominovať témy Iraku, terorizmu a proliferácie jadrových zbraní a technológií.

Krátka správa

Pozadie summitu bude ovplyvňovať odhodlanie USA rozšíriť kontingentu vojenskej misie v Iraku o vyše 20 tis. vojakov. EÚ je v otázke Iraku nejednotná, niektoré štáty, najmä Veľká Británia a nové členské krajiny zo strednej a východnej Európy, americkú operáciu z roku 2003 podporili aj napriek nesúhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Naopak, krajiny ako Nemecko a Francúzsko hneď od začiatku odmietali vojenské riešenie problému. Stále trvajúci rozkol v otázke Iraku prehlbuje aj nová americká stratégia. Prezident George W. Bush dal vojakom povolenie zabiť iránskych agentov, ktorí podnecujú občianske nepokoje v Iraku.

Druhou významnou témou bude Irán, ktorý v súčasnosti obohacuje urán. Podľa vyjadrení iránskych predstaviteľov, jadrový program je zameraný výlučne na mierové účely. 22. februára 2007 sa ministerka zahraničných vecí USA, Condoleezza Rice, stretla v Berlíne s predstaviteľmi EÚ a Ruska. Po stretnutí vyjadrila snahu všetkých strán prinútiť Irán vrátiť sa k rokovaciemu stolu.

Podľa agentúry Reuters je možné, že vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP, Javier Solana, sa v blízkej budúcnosti stretne s iránskym vyjednávačom, aby rokovali o podmienkach prípadných obnovených multilaterálnych rokovaní. Ak nezačne Irán spolupracovať, Rusko, Čína, USA a krajiny EÚ sú ochotné prijať ďalšie sankcie voči tejto islamskej republike. Avšak názory, aké tvrdé majú byť sankcie, sú nejednotné. V otázke prísnosti sú viaceré krajiny EÚ ochotné podporiť americký návrh. Okrem Veľkej Británie by tak učinilo dokonca aj Francúzsko. O príprave novej rezolúcie OSN o Iráne by sa malo začať rokovať v pondelok 26. februára, kedy sa v Londýne stretnú zástupcovia stálych členov BR OSN a Nemecka.

Okrem už spomenutých najdôležitejších tém sa bude na summite EÚ – USA diskutovať aj o vzájomnom obchode, klimatických zmenách, ochrane osobných údajov, vízovej politike, bezpečnostnej spolupráci, demokratizácii arabských krajín a o iných ďalších otázkach.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA