Pleštinská kritizuje možné oneskorenie rozšírenia Schengenu

Europoslankyňa Zita Pleštinská kritizovala ako nespravodlivú možnosť oneskorenia rozšírenia Schengenského priestoru na nové členské krajiny, vrátane Slovenska.

 

Krátka správa

Po tom, ako Európska komisia oficiálne oznámila, že rozšírenie Schengenského priestoru na nové členské krajiny sa pravdepodobne odloží z plánovaného roku 2007 na rok 2009, zo strany EÚ-8 sa ozvalo mnoho kritických hlasov. Europoslankyňa Zita Pleštinská /(EPP-ED) sa pridala k tým, ktorí to označili za nespravodlivé.

Ako oficiálny dôvod sú citované technické komplikácie s aplikáciou novej generácie Schengenského informačného systému (SIS II), najmä na strane súčasných členov Schengenu. Zita Pleštinská to však nepovažuje za dobrý dôvod: “Informácie o technických dôvodoch možného oneskorenia sú pre občanov sklamaním a prekvapením najmä v čase kozmicky rýchleho technického pokroku.“

Stále existuje možnosť, že do Schengenu vstúpime už budúci rok v októbri – na minulotýždňovom stretnutí ministrov vnútra EÚ v Tampere sa objavil portugalský návrh, aby sa nové krajiny namiesto čakania na nový informačný systém SIS II pridali k súčasnému.

Vstup do Schengenu umožní slovenským občanom prekračovať vnútorné hranice priestoru (napríklad slovensko-rakúsku) bez akýchkoľvek kontrol.

Zita Pleštinská, spolu so europoslancami Petrom Šťastným a Milanom Gaľom (obaja EPP-ED) predložili v tejto súvislosti aj ústnu otázku Európskej komisii. Pýtajú sa v nej aj na možnosť zapojenia krajín EÚ-8 do pôvodného Schengenského informačného systému a na konkrétne kroky, ktoré chce Komisia prijať pre dodržania pôvodného termínu. V závere konštatujú: „Zvýšenie dôvery občanov voči EÚ je rozhodujúce. Voľný pohyb osôb je praktickým naplnením základných slobôd garantovaných zmluvami ES.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA