Podozrenie z príprav vojny v Iráne zvyšuje ceny ropy

Správy, že USA plánuje útok na Irán a že Bushova administratíva dokonca zvažuje použitie jardových zbraní, zapríčinili zvýšenie cien ropy na doterajšie maximum a položili otáznik za vyjednávaciu agendu Únie.

 

Pozadie

Uznávaný novinár Seymour Hersh v článku, ktorý nedávno zverejnil časopis New Yorker píše, že USA zvažujú použitie jadrových zbraní na útok proti iránskym jadrovým zariadeniam. Autor tvdrí, že americká vláda trvá na požití jadrovej sily, aj napriek negatívnemu postoju americkej armády.

Otázky

Vláda USA poprela Hershove tvrdenia. Blízky spolupracovním prezidenta Busha Dan Bartlett povedal: „Prezidentovou prioritou je nájsť diplomatické riešenie problému, ktorý si uvedomuje celý svet. Tí, ktorí vyvodzujú definitívne závery z normálneho obranného plánovania a spravodajskej činnosti, majú o zámeroch vlády v Iráne zlé informácie”.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana navrhol tajný plán možností pre Radu EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy, ktorej stretnutie sa koná v Bruseli v dňoch 10.-11. apríla 2006. Solana navrhuje zváženie sankcií proti Iránu. Pre tlač povedal: „Existuje mnoho nástrojov, jedným z klasických je zákaz vydávania víz“ a dodal, že „pre nás je akékoľvek vojenské riešenie problému neprijateľné“.

Solana a minister zahraničných veci Veľkej Británie Jack Straw povedali, že sankcie nehrozia a Solanova správa bola len skúškou bezpečnostného plánovania. Straw označil myšlienku nukleárneho útoku za „úplné bláznovstvo“. Zároveň dodal, že Británia nezaháji preemptívny úder na Irán a je si taký istý „ako si len môže byť“, že to neurobí ani USA.

Hersh v interview pre CNN trval na svojom: „Je to viac ako plánovanie, je to operačné plánovanie. Ide nad rámec náhodného plánovania. Jedná sa o závažné, špecifické plány“. V tomto článku citoval staršieho člena Výboru snemovne, ktorý povadal: „Neexistuje tlak z Kongresu“ nezačať vojenskú akciu. „Jediný politický tlak pochádza od chlapcov, ktorí to chcú urobiť“. Na adresu prezidenta Busha sa vyjadril nasledovne: „Najobávanejšou vecou je mesianistická vízia tohto človeka“.

Hersh citoval vysokopostaveného amerického diplomata z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (EMEA) vo Viedni, ktorý povedal: „Toto je viac ako len jadrová záležitosť. Je to len štartovacia čiara, ktorú ešte stále môžeme upraviť. Ale vláda verí, že to nemôže urobiť, kým nebude kontrolovať srdcia a myseľ Iránu. Skutočnou otázkou je, kto bude kontrolovať Blízky východ a jeho ropu ďalších desať rokov“.

Správa už viedla k nárastu cien ropy na svetových trhoch na úroveň takmer 70 dolárov za barel, ktorú dosiahla po hurikáne Katrina v roku 2005.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA