Poľsko prehodnocuje protiraketový štít

Podľa nového ministra obrany by malo Poľsko prehodnotiť, či americký protiraketový štít skutočne slúži jeho záujmom. Tuskova vláda požaduje od Američanov ochranu aj pre svoj vzdušný priestor.

Krátka správa

Nový poľský premiér Donald Tusk avizoval, že prehodnotí nekritický vzťah predchádzajúcej vlády Jaroslawa Kaczynského k Spojeným štátom americkým a naopak prestane komplikovať vzťahy s partnermi v EÚ. V tomto duchu sa nesú aj vyjadrenia nového ministra obrany Bogdana Klicha.

Varšava oznámila, že s umiestnením časti amerického protirektového štítu na svojom území požaduje aj záruky pre ochranu svojho vzdušného priestoru. Požiadavka vychádza z predpokladu, že umiestním amerického zariadenia sa samo Poľsko stane terčom útokov. Tuskova vláda sa tiež chystá splniť svoj ďalší predvolebný sľub – stiahnuť 900 vojakov z Iraku.

Rokovania prebiehali s bývalou poľskou vládou v priateľskom duchu. Od kedy však bolo jasné, že sa v Poľsku budú pre rozpad koalície konať predčasné voľby, Pentagon spozornel a očakával problémy. USA chcú na poľskom území umiestniť raketovú základňu s desiatimi zachtávacími raketami, ktoré by mal navádzať radar umiestenený v Českej republike.

Anylytici dávajú nový postoj Poľska do súvisu s rétorikou Mosky, ktorá ohlásila, že Rusko by mohlo umiestniť rakety krátkeho doletu v Bielorusku a teda de facto na poľské hranice.

Rokovania o radare celkom úspešne napredujú v Čechách. Vláda Mirka Topolánka odoláva aj výzvam odporcov, ktorí o tejto otázke požadujú referendum a hovoria, že väčšina Čechov si americký radar neželá.

Minulý mesiac sa na stretnutí Condoleezy Rice a amerického ministra obrany Gatesa s ruským prezidentom Putinom mocnosti dohodli, že USA by mohli oddialiť svoje plány na protiraketový štít v Strednej Európe pokiaľ Irán nebude preukázateľne predstavovať hrozbu pre Európu a USA.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA