Pomoc Palestíne príde v júli

OSN, USA, EÚ a Rusko sa zhodli na detailoch mimoriadneho plánu odsúhlaseného v máji, na zavedenie priamych platieb Palestíne. Pomoc by mala pokrývať základné potreby zdravotnej starostlivosti, ale zároveň obchádzať Hamasom vedenú palestínsku vládu.

 

Krátka správa

Dočasný medzinárodný mechanizmus na poskytnutie pomoci Palestíne bez toho, že by prechádzala rukami Hamasu, bude spustený začiatkom júla.

Mechanizmus bol schválený v máji na naliehanie EÚ a po varovaniach, že Palestína je na pokraji zrútenia, keďže nebola schopná platiť za základné potreby ako potraviny a lieky (pozri EurActiv.sk 10. máj 2006).

Platby pôjdu cez Svetovú banku a pokryjú nevyhnutné potreby v zdravotníctve a zaistia základné platy tým, ktorí poskytujú starostlivosť v nemocniciach a na klinikách. Ďalšiou časťou sa pokryje naliehavá pomoc, ktorá má zabezpečiť neprerušenú dodávku tovarov, napríklad palív. Vo vyhlásení Európskej únie sa hovorí: „[pomoc] začne okamžite a platby dostanú jednotlivci už začiatkom júla”.

Európska komisárka pre vonkajšie záležitosti Benita Ferrero-Waldner sa chystá región navštíviť 19. a 20. júna s cieľom diskutovať o detailoch programu s izraelským premiérom Ehudom Olmertom a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Aziz Dweik, ktorý vystúpil v palestínskom parlamente povedal, že rozhodnutie síce uvítal, ale dodal, že Kvartet by nemal obchádzať vládu, ktorá sa k moci dostala v demokratických voľbách. Pre Reuters povedal: „Kvartet by mal jednať s palestínskou vládou, pretože je to zvolená vláda”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA