Poslanci vyzývajú členské štáty, aby si podelili azylantov

V súčasnosti platné nariadenie Dublin II ponecháva najväčší nápor na južných štátoch.

Poslanci Európskeho parlamentu schválili v stredu uznesenie, v ktorom vyzývajú zaviesť záväzné kvóty na rozdelenie žiadateľov o azyl medzi členské štáty.

V uznesení tiež žiadajú rozšírenie operácie Triton, zvýšenie príspevkov do existujúcich programov presídlenia, zlepšenie spolupráce s tretími krajinami a prísnejšie opatrenia proti prevádzačom.

Poslanci prijali uznesenie v kontexte stáleho prílevu migrantov z Afriky do južných členských štátov únie. Do EÚ sa snažia dostať na lodiach cez Stredozemné more.

V súčasnosti platné pravidlá o azylantoch Dublin II nie sú podľa lídra frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfreda Webera dostatočné. „Musia sa zmeniť tak, aby sa bremeno záťaže žiadateľov o azyl rozložilo v celej EÚ,“ tvrdí Weber.

Z nariadenia Rady EÚ z roku 2003 Dublin II vyplýva požiadavka, aby žiadosť o udeleniu azylu vybavil ten členský štát, ktorý príde so žiadateľom do kontaktu ako prvý. V prípade zamietnutia azylovej žiadosti preberá daný členský štát zodpovednosť za žiadateľa o azyl aj pri procese jeho vrátenia do krajiny pôvodu.

Posledný pokus o zmenu týchto pravidiel zlyhal pred dvoma rokmi (2013). Za ich zmenu vtedy zahlasovali len Cyprus, Grécko, MaltaTaliansko, teda krajiny, ktoré čelia najväčšiemu prílevu migrantov. Odvtedy sa situácia nezmenila. 

„Je potrebné určiť pravidlá týkajúce sa spravodlivejšieho zdieľania (azylantov), pričom do úvahy sa vezme veľkosť danej krajiny, jej ekonomika a tiež počet utečencov, ktoré už daná krajina prijala,“ povedal Weber. „Musíme sa posunúť za Dublin II. Nemôžeme dopustiť, aby všetku záťaž, v tomto prípade Taliansko, niesla jedna krajina… Budeme musieť zaviesť povinné kvóty,“ dodal.

Pre Triton chcú jasný mandát

Europoslanci v uznesení požadujú, aby členské štáty schválili jasný mandát pre operáciu Triton s cieľom rozšíriť oblasť jej pôsobenia a zadefinovať jej mandát tak, aby zahŕňal pátracie a záchranné činnosti na úrovni EÚ.

Triton koordinuje európska agentúra FRONTEX, v súčasnosti však môže zasahovať len do tridsiatich námorných míľ od talianskeho pobrežia.

V uznesení sa uvádza, že EÚ a jej členské štáty by mali zabezpečiť účinné plnenie záväzkov v pri záchrane a pátraní. Parlament v ňom žiada rozsiahlu a trvalú európsku humanitárnu záchrannú operáciu, ktorá by podobne ako operácia Mare Nostrum fungovala na mori a do ktorej by prispievali všetky členské štáty finančne, ako aj vybavením a prostriedkami.

Poslanci tiež vyzvali EÚ, aby takúto operáciu spolufinancovala. Členské štáty EÚ by mali naďalej preukazovať solidaritu a odhodlanie tým, že zvýšia svoj príspevok do rozpočtu a na operácie agentúry Frontex a Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO), uvádza sa v uznesení.

Poslanci v uznesení požadujú aj väčšiu koordináciu politík EÚ a členských štátov pri riešení základných príčin migrácie a posilnenie spolupráce EÚ s partnerskými krajinami na Blízkom východe a v Afrike.  Členské štáty a tretie krajiny vyzýva, aby prijali najprísnejšie možné trestné sankcie proti obchodovaniu s ľuďmi a prevádzačstvu.

Poslanci tiež žiadajú členské štáty a agentúry EÚ, menovite Europol, Frontex, EASO a Eurojust (agentúru EÚ pre justičnú spoluprácu v trestných veciach), o úzku spoluprácu pri odkrývaní finančných tokov sietí prevádzačov.

Migranti témou summitu

Otázkou rastúceho počtu migrantov z Afriky sa zaoberali aj lídri EÚ na minulotýždňovom summite. Ten zvolal predseda Európskej rady Donald Tusk v reakcii na nedávne potopenie sa lode s migrantmi v Stredozemnom mori, pri ktorom zahynuli stovky ľudí.

S navýšením finančných prostriedkov na pátracie a záchranné akcie súhlasili aj lídri členských štátov, hoci Británia pohrozila, že do azylového procesu neprijme žiadnych migrantov, ktorých na mori zachránia.

Líder frakcie Liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt hodnotil summit európskych lídrov ako veľké sklamanie. Navýšenie rozpočtu pre Triton na 9 zo súčasných troch miliónov eur bude stačiť len na obnovenie pomoci v rozsahu, akú do decembra minulého roka poskytovala záchranná operácia Mare Nostrum. Tú však Rím musel stopnúť pre neochotu európskych partnerov naďalej prispievať na jej fungovanie.

Európski lídri na summite tiež súhlasili s preskúmaním vojenských možnosti, vrátane ničenia lodí pašerákov. Tieto kroky by však musela odsúhlasiť Bezpečnostná rada OSN, čo je v súčasnom kontexte napätých vzťahov s Ruskom nepravdepodobné.

Pri pokuse dostať sa do Európy cez Stredozemné more zomrelo tento rok už 1750 migrantov, čo je tridsaťkrát viac ako minulý rok v rovnakom období. Obavy vzbudzuje fakt, že do konca roka počet obetí bude ďalej narastať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA