Preľaknutí Francúzi a skúpi Nemci

Francúzi, ktorí chceli pôvodne viesť jednotku európskych krajín v Libanone, sa keď prišlo na plnenie sľubov, zmohli len na prísľub málopočetnej jednotky. Podobne skúpo sa zachovalo aj Nemecko.

 

Krátka správa

Podľa francúzskeho denníka Le Monde sa Francúzi, ktorí pôvodne chceli na Blízky východ vyslať početnú jednotku zľakli, že budú obeťami pomsty zo strany Sýrie a Iránu, krajín, ktoré podporujú Hizballáh. Zároveň zverejnil informáciu, že podľa všetkého nepresiahne počet francúzskych vojakov číslo 200.

Ešte v stredu 16. augusta povedala francúzska ministerka obrany Michele Alliot Marie, že jej krajina je pripravená veliť jednotke až do februára nasledujúceho roku. Po včerajšom stretnutí OSN vyjadril zástupca generálneho tajomníka OSN Mark Malloch Brown sklamanie z konania Francúzov. „Dúfali sme, že Francúzsko bude ochotné urobiť viac”.

Nemecko, o ktorom sa tiež hovorilo v súvislosti s vedúcim postavením v rámci mierových jednotiek OSN, zas ponúklo len námorné sily, ktoré budú hliadkovať na libanonskom pobreží. Podľa vyjadrenia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej je námorná jednotka súčasťou mierovej misie v Libanone.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA