Proti Gruzínsku sa viedla kybervojna

Prvýkrát sa súčasne s reálnymi bojmi viedol proti krajine aj kybernetický útok. Jeho priebeh zaznamenali americkí počítačoví experti. Informuje International Herald Tribune.

Terčom útokov sa stali stránky gruzínskej vlády a iných štátnych orgánov. Útoky na internetovú infraštruktúru sa začali už 20. júla. Hackeri použili najmä útoky  typu DDoS (distribuované odmietnutie služby), pri ktorom dochádza k úmyselnému zahlteniu siete náhodnými dátami. Úplne tak znefunkčnili gruzínske servery. Odborníci upozorňujú, že išlo o prvý prípad, kedy sa kyberútok časovo zhodoval s fyzickou vojnou.

Faktom však je, že Gruzínsko nie je do takej miery závislé od internetu ako je napríklad Estónsko, ktoré bolo minulý rok terčom podobného útoku. V Estónsku je možné veľkú časť úradnej komunikácie a ukonov realizovať online. V Gruzínsku útok obmedzil možnosti vlády šíriť informácie cez svoje webstránky. Tallin už prisľúbil Tbilisi pomoc v boji proti takémuto druhu útokov.

Americkí experti, ktorí sa zaoberajú stopovaním zlomyselných praktík v kyberpriestore tvrdia, že stránka gruzínskeho prezidenta Saakašviliho bola na 24 hodín znefunkčnená niekoľkými útokmi typu DDoS. Na webe Národnej banky sa objavili obrázky diktátorov z 20. storočia ako aj samotného Saakašviliho. Server, z ktorého útkoky vychádzali sa podľa expertov nachádzal v Spojených štátoch. 

IHT píše, že ruská stránka www.stopgeorgia.ru ponúkala na stiahnutie softvér používaný pri DDoS útokoch. Američania tvrdia, že za útokmi našli stopy vedúce ku kriminálnej skupine z Petrohradu, ktorá si hovorí Russian Business Network (RBN), známa kriminálnymi aktivitami v online prostredí ako sú pornografia, škodlivé softvéry, krádež indentít atď.

Gruzínska vláda obvinila z útokov Moskvu, tá vinu popiera. Ruský veľvyslanec vo Washingtone pripustil, že za útokmi môžu byť jednotlivci konajúci na vlastnú päsť. “Nemôžem vylúčiť túto možnosť. Sú ľudia, ktorí s niečím nesúhlasia a snažia sa prejaviť”, povedal pre IHT Jevgenij Khorishko.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA