Protiraketová obrana USA: šéf NATO varuje

Generálny tajomník NATO varoval, že Aliancia môže byť rozdelená na členov ktorí sú pokrytí americkým protiraketovým systémom, a členov ktorí nie sú.

Krátka správa

Viacerí európski lídri vyjadrili nesúhlas s plánmi Washingtonu vybudovať v Českej republike a Poľsku stanoviská protiraketovej obrany. Pravdepodobne najsilnejšie slová prišli od francúzskeho prezidenta J. Chiraca ktorý vyhlásil, že americká iniciatíva vracia Európu k napätiu studenej vojny. Výhrady vyslovil aj rakúsky a luxemburský minister zahraničných vecí na minulotýždňovom zasadnutí Rady pre zahraničie a všeobecné záležitosti.

V interview pre Financial Times a Financial Times Deutschland generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer varoval pred tým, aby bola Aliancia rozdelená na štáty ktoré budú radarom pokryté, a štáty ktoré nie. „Pokiaľ ide o raketovú obranu, nemala by byť v NATO liga A a liga B. Pre mňa je vedúcim princípom nedeliteľnosť bezpečnosti.“

Plánovaný systém by mal pokryť väčšinu západnej Európy, jej juhovýchodná časť však zostane mimo jeho dosahu. Rozšírenie je možné napríklad ochranou juhovýchodnej Európy systémom Patriot či Aegis.

Objavujú sa však aj pochybnosti o efektivite systému. Jeho vytvorenie má stáť viac ako 10 miliárd dolárov, je určený len na zastavenie malého množstva rakiet, a podľa správ sú výsledky jeho testov skôr zmiešané.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA