Prvý kameň európskej „námornej pevnosti“?

Európsky komisár pre spravodlivosť Franco Frattini oznámil založenie prvej európskej jednotky na kontrolu námorných hraníc. Jej cieľom bude zastaviť prílev imigrantov prichádzajúcich do Únie od mora.

 

Krátka správa

Frattini poprel, že Brusel buduje „európsku pevnosť” a zdôraznil, že cieľ iniciatívy má aj humanitárny rozmer, keďže nie je zameraná len na redukciu nelegálnej imigrácie, ale aj záchranu životov priamo na mori a efektívny boj s obchodovaním s ľuďmi.

Španielsko už dávnejšie požiadalo Európsku úniu o pomoc v jeho boji s ilegálnymi imigrantami. Ich bránou do Európy sa stali Kanárske ostrovy (pozri EurActiv.sk 29. máj 2006). S nelegálnou imigráciou bojuje aj TalianskoMalta.

Misia pod názvom Hera II. na pomoc Kanárskym ostrovom, ktorá si vyžiada 3,2 milióna eur zo spoločného rozpočtu EÚ (za finančnej spoluúčasti Španielska), by mala podľa odhadov trvať 9 týždňov. Operáciu povedie Európska agentúra pre ochranu vonkajších kraníc (FRONTEX). Budú do nej zapojené dve námorné plavidlá z Talianska a Portugalska, ktoré podporí Fínsko a Taliansko svojimi vojnenskými lietadlami.

Druhá časť operácie nadväzuje na misiu Hera I., ktorej sa zúčastnili experti na imigráciu z viacerých členských krajín EÚ. Čoskoro bude spustená aj misia pre Maltu pod názvom Jason I.

Frattini označil misiu na Kanárskych ostrovoch za „skutočne historický okamih v dejinách spoločnej európskej imigračnej politiky” a „veľmi konkrétne vyjadrenie solidarity medzi členskými krajinami EÚ”.

Počas víkendu zomrelo podľa médií asi 46 utečencov, ktorí sa snažili doplaviť k brehom Kanárskych ostrovov. Podľa výpovedí tých, čo prežili, im španielska polícia zabránila vylodiť sa na Ostrovoch, preto sa museli plaviť späť a následne zomreli na nedostatok jedla a vody.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA