Putin si zostavuje svoju vládu

Novým ruským premiérom sa stal Vladimír Putin. Do svojho kabinetu nominoval viacero vplyvných členov svojho bývalého prezidentského tímu.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev nominoval svojho predchodcu Vladimíra Putina na post premiéra. Učinil tak krátko po svojej inaugurácii v Kremli, ktorá sa konala uplynulý týždeň v stredu (7.5.).

Putin vytvára vo svojom kabinete akými “superministerský” tím – menoval dvoch prvých a 5 (ostatných) podpredsedov vlády. Denník Financial Times priniesol správy o niektorých personálnych obsadeniach:

  • Jedným z prvých vicepremiérov sa stane liberál Igor Šuvalov, bývalý poradca Kremľa. Bude mať na starosti zahraničné hospodárske vzťahy a vyjednávania o vstupe Ruska do WTO.
  • Ďalším prvým vicepremiérom bude bývalý premiér Viktor Zubkov. Menovanie za prvého podpredsedu vlády možno chápať ako Putinove gesto vďaky za to, že mu oficiálne uvoľnil premiérsku stoličku.
  • Sergej Ivanov, Medvedevov predvolebný rival v boji o Putinovu priazeň, sa stane vicepremiérom.
  • Alexej Kudrin zostane aj naďalej podpredsedom vlády a ministrom financií. Vzhľadom na jeho ekonomicko-liberálne zmýšľanie túto správu privítali predovšetkým obchodníci.
  • Silnou figúrou v novej vláde bude aj Igor Sečin, bývalý zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie. Pod jeho kompetencie bude spadať oblasť politiky priemyslu a životného prostredia. Je známy ako "šedá eminencia" Kremľa a vedie tzv. frakciu "siloviki," teda okruh ľudí v administratíve, ktorí pochádzajú z bezpečnostných zložiek.
  • Sergej Sobjarin, bývalý riaditeľ kancelárie prezidentského úradu, sa stane šéfom vládnej administratívy.

Prezident Medvedev na oplátku menoval za hlavu svojej administratívy Sergeja Nariškina, bývalého podpredsedu Zubkovej vlády. Zároveň odsunul z vysokej politiky Nikalaja Petruševa, šéfa FSB a ustanovil ho hlavou Rady bezpečnosti Ruska, uzatvára Financial Times.

Vladimír Putin bude s veľkou pravdepodobnosťou vplývať na politiku aj po odchode do premiérskej funkcie. Naznačil to vyjadreniami pred prezidentskými voľbami, či angažovaním sa počas inaugurácie nového prezidenta Medvedeva.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA