Rada NATO-Rusko sa zíde o dva týždne

Prvé neformálne stretnutie Rady NATO-Rusko by sa malo uskutočniť 26. januára, informovali ruské zdroje. Pôjde o prvé stretnutie oboch strán od augustovej krízy v Gruzínsku.

O dva týždne, 26. januára 2008, by sa po prvýkrát od ruskej intervencie v Gruzínsku mala stretnúť Rada NATORusko; stretnutie by sa však malo uskutočniť len na neformálnej úrovni, informovala agentúra RIA Novosti. Dmitrij Rogozyn, ruský veľvyslanec pri NATO, to oznámil dnes (12.1.). Podľa neho ide o signál „normalizovania bilaterálnych vzťahov“ medzi Alianciou a Moskvou.

Vzťahy medzi Ruskom a NATO boli zmrazené od augusta 2008, kedy Moskva vojensky intervenovala na území Gruzínska. Ministri krajín NATO sa za postupné obnovenie kontaktov vyslovili 2. decembra uplynulého roka. Schválili návrh, aby sa na neformálnej úrovni začala opäť schádzať Rada NATO-Rusko a súčasne poverili generálneho tajomníka, Jaap De Hoop Scheffera, aby preskúmal priestor pre opätovné nadviazanie formálnych politických väzieb (EurActiv 03/12/2008).

Okrem vzťahov s Ruskom chce NATO posilňovať aj vzťahy s východnými krajinami, ktoré ašpirujú na členstvo. V decembri sa na rovnakej ministerskej schôdzke potvrdilo, že nielen Ukrajina, ale i Gruzínsko majú otvorené dvere do Aliancie. Takéto vyhlásenia boli interpretované rôzne. Zatiaľ čo kandidátske krajiny ich pokladajú za de facto víziu pre budúce členstvo, Rogozyn vtedy pre média povedal: „V NATO existuje otvorený rozkol, ktorý sa prehĺbi, ak sa NATO rozhodne v budúcnosti expandovať“ (EurActiv 05/12/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA