Rezolúcia č. 1701 platí od rána

Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana, ktorý počas uplynulého víkendu navštívil Blízky východ chce, aby Európska únia významnou mierou prispela k budovaniu mierových síl OSN v Libanone.

 

Krátka správa

Počas návštevy Jeruzalema 13. augusta Solana povedal: „Počas uplynulých dní a nocí som diskutoval s predstaviteľmi mnohých krajín a myslím si, že pokiaľ budú Európania zainteresovaní, tak budeme schopní garantovať masívnu jednotku”.

Solana zároveň povedal, že aj neeurópske krajiny sa zaujímajú o účasť v mierovej jednotke. Konkrétne by malo ísť o Kanadu, Austráliu, Indonéziu a Malajziu. V krátkom čase by mala byť Únia podľa Solanu pripravená vyslať prinajmenšom 4000 vojakov do južného Libanonu. Neskôr čas upresnil a povedal, že by sa tak mohlo stať do konca tohto týždňa.

Podľa všetkých indícií by jednotku mohlo viesť Francúzsko. Ochotu k účasti na nej vyjadrili aj Taliansko, Španielsko, PortugalskoFínsko.

Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 1701, ktorú jednomyseľne schválili jej členovia v piatok v noci, začala platiť 14. augusta o 8 hodine ráno miestneho času. Libanonské hnutie Hizballáh aj Izrael vyzvala na okamžité zastavenie bojov, vytvorenie nárazníkového pásma, ktoré bude kontrolovať libanonská armáda a mierová jednotka OSN a na odchod izraelských vojsk z južného Libanonu. Tie by sa mali stiahnuť po tom, čo ich nahradí libanonská armáda a jednotka OSN.

Stály predstaviteľ SR pri OSN Peter Burian povedal, že popri rezolúcii treba prijať všetky opatrenia na posilnenie mierových síl UNIFIL v Libanone. Slovenská republika zvažuje vyslanie svojho kontingentu do Libanonu. Podmienkou je však definitívny mandát UNIFIL.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA