Rokovania o Kosove zlyhali, na ťahu je OSN

Rokovania srbských a kosovských lídrov skončili neúspechom. Bezpečnostná rada OSN bude onedlho prijímať rezolúciu o budúcom štatúte Kosova, no dohoda je zatiaľ stále neistá.

Krátka správa

Rozhovory na najvyššej úrovni uskutočnené 10. marca 2007 vo Viedni, ktoré nasledovali po rok dlhom maratóne vyjednávaní, neviedli k žiadnej dohode medzi srbskými a albánskymi lídrami.

Zatiaľ čo albánska strana podporila plán navrhnutý špeciálnym vyslancom OSN pre Kosovo, Marttim Ahtsaarim, srbskí vyjednávači k nemu zaujali odmietavé stanovisko.

Na ťahu je tak samotný Ahtisaari, ktorý do konca marca 2007 predloží BR OSN na schválenie svoj návrh finálneho riešenia štatútu juhosrbskej provincie.

Plán predpokladá istú formu štátnosti Kosova pod medzinárodným dohľadom. Provincia je od konfliktu v roku 1999 pod medzinárodnou civilnou a vojenskou správou.

Ahtisaari povedal: „Pozície oboch strán k otázke štatútu Kosova neobsahujú žiadny spoločný predpoklad pre dosiahnutie akejkoľvek dohody. Ak by boli rokovania predĺžené, nič by to na tejto skutočnosti nezmenilo.“ Dodal, že je pevne presvedčený o tom, že „potenciál pre vyjednávania je vyčerpaný.“

Komisár pre rozširovanie, Olli Rehn, znovu zopakoval svoju podporu Ahtisaariho plánu a zdôraznil, že „usporiadanie štatútu bude musieť byť ukotvené s ohľadom na európsku perspektívu, teda tak, aby bola zabezpečená stabilita v Kosove a v širšom regióne.“

Veľká Británia, ktorá prevezme predsedníctvo v BR OSN v apríli, je naklonená myšlienke nezávislého Kosova. Na druhej strane dvaja stáli členovia s právomocou vetovať Ahtisaariho návrh, Rusko a Čína, sa chcú vyhnúť vytvoreniu nového precedensu tým, že tlačia na Srbov, aby súhlasili s kosovskou nezávislosťou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA