Rozdielne názory členov EÚ na budúcnosť Kosova

Budúcnosť Kosova rozdeľuje členov EÚ. Už túto sobotu budú Srbi a kosovskí Albánci rokovať o pláne M. Ahtisaariho.

Krátka správa

Marti Ahtisaari, splnomocnenec OSN pre otázku Kosova, bude túto sobotu vo Viedni rokovať o svojom pláne riešenia krízy so zástupcami Srbska a kosovských Albáncov. Plán, predložený začiatkom tohto roku, však kritizovali obe strany – podľa Belehradu je de facto uznaním nezávislosti provincie, podľa kosovských Albáncov nejde dostatočne ďaleko. V skutočnosti sa v pláne nespomína „nezávislosť“ Kosova, provincia však má získať také formálne znaky štátu, ako je právomoc samostatne uzatvárať medzinárodné zmluvy, či vytvoriť si limitované ozbrojené sily.

Európska únia formálne podporuje snahy OSN založené na pláne Martti Ahtisaariho. Podľa vyjadrenia vysoko postaveného úradníka Komisie pre Financial Times sú však členské krajiny rozdelené v tom, ako plán presadiť a prekonať veľmi pravdepodobný srbský odpor. Británia je ochotnejšia uznať kosovskú samostatnosť a myslí si, že ak Srbsko a kosovskí Albánci nenájdu spoločnú reč, dohoda môže byť aj nanútená. Grécko, CyprusŠpanielsko však s takým riešením nesúhlasia a chcú dohodu, s ktorou budú súhlasiť obe strany.

Nejednotnosť EÚ sa môže prejaviť aj na rokovaní Bezpečnostnej rady OSN, ktorá bude o rezolúcii o Kosove diskutovať v apríli a máji. Rusko, ktoré má ako stály člen v Bezpečnostnej rade právo veta, je proti akémukoľvek riešeniu, ktoré nepodporujú ako Srbi, tak aj kosovskí Albánci. Ak nebude mať Únia jednotný postoj, Moskva bude podľa Komisie ochotnejšia použiť veto.

Brusel sa snaží „osladiť“ Srbsku možnú stratu provincie posilnením vzťahov s EÚ. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn tento týždeň vyhlásil, že Belehrad sa môže stať formálnym kandidátom na členstvo v Únii už tohto roku. Podmienkou je lepšia spolupráca pri chytaní osôb obvinených z vojnových zločinov. V tom prípade by mohli rokovania o Asociačnej dohode opäť otvorené v apríli, uzavretá by mohla byť na jeseň a Srbsko môže podať prihlášku za člena krátko na to.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA