Ruská spoločnosť sa začína podobať románu 1984

Súčasná zahraničná politika Kremľa má väčšiu podporu domácej verejnosti, než ako sa deklarovalo za sovietskej éry. Súčasne, popularita USA medzi obyvateľmi Ruska klesla na najnižšiu hodnotu od vojny na Kaukaze, vypovedajú prieskumy verejnej mienky. Valerij Fedorov dodáva, že dnešné Rusko sa začína podobať na myšlienku z Orwellovho románu 1984: „vojna je mier.“

Ruská verejnosť sa vnútorne zomkla a podporuje tvrdý kurz zahraničnej politiky prezidenta Dmitrija Medvedeva a premiéra Vladimíra Putina, informuje denník Financial Times a dodáva, že takýto spoločenský postoj môže byť silnou prekážkou pre vstup nových lídrov do vysokej politiky. Inými slovami, bežnému Rusovi nezáleží na obraze jeho krajiny v zahraničí, ale podporuje svoju vládu.

Viac ako štyria z piatich respondentov v Rusku si myslia, že ich krajina by sa mala pokúsiť stať sa najmocnejším štátom sveta. Takmer traja z piatich sú presvedčení, že súčasná zahraničná politika Kremľa je „efektívna,“ konštatuje jeden zo záverov prieskumu moskovskej Nadácie pre verejnú mienku.

Obyvatelia Ruska si z prípadného konfliktu so západnými krajinami veľkú hlavu nerobia. Podľa Valerija Fedorova z agentúry pre prieskum verejnej mienky Vciom, spoločnosť je presvedčená, že prípadný konflikt by neohrozil vnútornú stabilitu krajiny. Fedorov podľa FT prirovnáva presvedčenie moderného Ruska k myšlienke z Orwellovho románu 1984, „vojna je mier.“

Levada Centre, ďalšia z ruských agentúr, konštatuje, že v polovici septembra malo negatívnu mienku o USA až 67% Rusov. Európa je na tom neporovnateľne lepšie, pozitívne ju vníma 45% respondentov, negatívne 39%. Britský denník Financial Times uzatvára svoju správu modelovaním profilov:

  • prototypom eurofila je 18-24 ročné dievča žijúce v Moskve, s vyšším vzdelaním a zo strednej spoločenskej triedy,
  • prototypom amerikanofila je muž starší než 55 rokov, s technickým vzdelaním a žijúci v menšom meste.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA