Ruského útoku sa boja aj v Estónsku

Estónsky expert na otázky bezpečnosti nevylučuje možnosť, že sa Moskva rozhodne v budúcnosti zaútočiť aj na Estónsko a bude argumentovať podobne ako v prípade Gruzínska.

Leo Kunnas, estónsky expert na bezpečnosť, pre portál BalticBusinessNews.com povedal, že podobný útok Moskvy ako na Gruzínsko nemožno vylúčiť ani proti Estónsku. Absolvent americkej vojenskej akadémie v Norfolku, vo Virginii, povedal: „Ruská vojenská doktrína obsahuje ustanovenia, ktoré umožňujú nášmu susedovi považovať Estónsko za svojho nepriateľa.“

Rusko má podľa Kunnasa viacero dôvodov, pre ktoré by sa mohlo rozhodnúť zasiahnuť proti Talinnu:

  • zámienka ochrany ruského etnického obyvateľstva,
  • Estónsko sa ako bývalá sovietska krajina nachádza v sfére záujmov Kremľa,
  • Estónsko môže ako člen NATO predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť,
  • územné nároky medzi Ruskom a Estónskom neboli od rozpadu ZSSR dodnes úplne vyriešené.

„Verím v Boha, no nik iný nebude kvôli nám ochraňovať našu krajinu,“ uzatvára svoje pesimistické očakávanie Kunnas. Tvrdí, že zárukou bezpečnosti krajiny je členstvo v Severoatlantickej aliancii. Na druhej strane, má niekoľko slabín. Čas, pokiaľ by NATO zareagovalo na prípadný ruský útok, sa pohybuje v rozmedzí 30-60 dní. Dovtedy by museli estónske ozbrojené sily samostatne ubrániť Tallin a iné strategické miesta. Súčasne, jediná prístupová cesta pre spojenecké vojská vedie z juhu, teda cez Litvu a Lotyšsko. V prípade vojenského konfliktu by bolo preto potrebné udržať si nad ňou kontrolu.

Estónsko patrí ku skupine východoeurópskych krajín, ktorých vzťahy s Moskvou nie sú vždy ideálne. Okrem latentného sporu o hranice to medzi Kremľom a Tallinom iskrilo najmä minulý rok, kedy sa estónska vláda rozhodla premiestniť pamätník padlého sovietskeho vojaka z centra hlavného mesta na vojenský cintorín. Rusi ho považovali za svoju svätyňu, no Estónci v ňom videli skôr symbol 50-ročného sovietskeho útlaku (EurActiv 03/05/07).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA