Rusko a USA otvorili diskusiu o ďalšom jadrovom odzbrojení

Rusko a Spojené štáty otvorili rokovania o novej dohode o znížení počtu svojich jadrových hlavíc, oznámili dnes prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Súčasne prisľúbili opätovne obnoviť vzájomné vzťahy, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na najnižšom bode od pádu železnej opony.

Barack Obama a Dmitrij Medvedev v spoločnom stanovisku tiež uviedli, že poverujú vyjednávačov, aby svoje prvé predbežné návrhy dohody predstavili do júla, keď americký prezident po prvýkrát pocestuje do Moskvy, kde sa zúčastní na summite USARusko.

„V posledných rokoch existovalo vo vzťahu medzi našimi dvoma krajinami napätie a preto sa uberali zlým smerom,“ povedal Medvedev pre novinárov. Doplnil: „Nebolo to v záujme Spojených štátov, Ruska ani globálnej stability. Dohodli sme sa na otvorení novej strany v týchto vzťahoch, ich reštartovaní, s ohľadom na spoločnú zodpovednosť našich štátov za situáciu vo svete.“

Obama povedal, že s Medvedevom začali „konštruktívny dialóg“ o mnohých otázkach, od nešírenia jadrových zbraní, cez boj proti terorizmu až po hospodársku stabilitu. Obaja lídri sa stretli po prvýkrát. Rozhovory sa uskutočnili dnes v Londýne, v predvečer summitu G20, ktorý sa zameria najmä na hospodársku krízu.

Obama i Medvedev potvrdili, že v otázkach ako vojna v Gruzínsku či budovanie protiraketového štítu v Európe zostávajú ich názory rozdielne. Obaja uznali, že najmä tieto otázky sa podpísali pod zhoršenie vzťahov, avšak ako Washington, tak i Moskva majú záujem „stlačiť tlačítko reset“.

„Nová dohoda vzájomne podporí bezpečnosť [zmluvných] strán, ako i predvídateľnosť a stabilitu strategických ofenzívnych síl,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku. „Sme pripravení prekročiť mentalitu studenej vojny a zaznamenať čerstvý začiatok vo vzťahoch našich dvoch krajín.“

Navrhovaná nová zmluva o znížení počtu jadrových hlavíc by mala ísť za ciele zmluvy SORT (Strategic Offensive Reduction Treaty) z roku 2002, ktorá zaväzuje obe krajiny do roku 2012 znížiť počet týchto zbraní na 1.700 – 2.200. Dohoda by mala nahradiť i zmluvu START 1 (Strategic Arms Reduction Treaty) z roku 1991, ktorá viedla vôbec k najväčšiemu zníženiu počtu jadrových zbraní v histórii a ktorej platnosť vyprší v decembri tohto roka.

Rusko vníma dohodu START 1 ako uholný kameň kontroly zbrojenia v čase po skončení studenej vojny a verí, že jej vypršanie bez dohodnutia náhrady by narušilo strategickú rovnováhu.

Čo sa týka problematických bodov rokovaní o novej zmluve, možno očakávať, že intenzívna diskusia sa rozprúdi najmä o otázke, ako počítať jadrové hlavice a či majú byť hlavice odmontované z raketových nosičov uskladnené alebo zničené.

Moskva chce, aby nová dohoda nadväzovala i na tému inštalovania súčastí amerického protiraketového štítu v Európe, voči čomu v súčasnosti zásadne namieta. Obaja lídri sa tiež dohodli, že pakt bude zahŕňať i otázku Afganistanu a iránskeho jadrového programu tak, aby sa preukázalo, že je zameraný na mierové účely. Súčasne, pre Rusko i USA je znepokojujúci zbrojársky vývoj v Severnej Kórei a blížiaci sa test rakety stredného doletu.

EurActiv/Reuters

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA