Rusko a USA: Vojna slov v plnom prúde

Podpis americko-poľskej dohody o výstavbe protiraketovej základne na poľskej pôde vyvolal vojnu slov medzi USA a Ruskom. Vzťahy medzi nepriateľmi z čias studenej vojny poznačilo v posledných dňoch veľké napätie. Washington opakuje, že protiraketový štít nie je namierený voči východným susedom, Moskva vyhlásila, že dohoda obsahuje nové prvky, ktoré sú priamou hrozbou pre národnú bezpečnosť.

Rusko vykazovalo 20. augusta veľa známok nespokojnosti. V tom čase Condoleezza Rice a Radoslaw Sikorski podpisovali vo Varšave dohodu o inštalácii súčasti americkej protiraketovej obrany na území Poľska.

Plánovaný protiraketový štít „nemá, a v dlhodobej perspektíve ani nebude mať, iný cieľ, než ruské medzikontinentálne balistické rakety,“ uviedlo v deň podpisu americko-poľskej dohody ruské Ministerstvo zahraničia. USA trvajú na tom, že štít má chrániť európskych spojencov a USA pred možným raketovým útokom z Iránu.

„Rusko bude nútené reagovať, a to nielen prostredníctvom diplomatických demaršov,“ konštatuje ďalej oficiálne stanovisko Kremľa. Ministerstvo zahraničia dodalo, že Dohoda z Varšavy obsahuje nový prvok: inštalovanie rakiet Patriot v raketovom arzenáli Poľska.

Americká ministerka zahraničia Rice povedala, že ruské hrozby „hraničia s bizarnosťou.“ Súčasne vyslovila Poľsku sľub, že Washington sa stane garantom územnej integrity svojho stredoeurópskeho spojenca. Dodala: „Nemyslím si, že by toto bola nová studená vojna. Je to ťažký čas, ale myslím si, že by sme nemali zveličovať hĺbku problémov.“

Poľský minister Sikorski vidí v americkej prítomnosti v Poľsku záruku bezpečnosti. Ako sa vyjadril v jednom rozhovore, členstvo v NATO nie je 100-percentnou zárukou: „Briti neprišli v roku 1939. Deklarovali vojnu, ale neprišli bojovať. To je to, prečo požadujeme spôsobilosť, ‚čižmy na [poľskej] pôde.’“

Pozície

Leonid Ivašov, hlava moskovskej Akadémie geopolitických vied, povedal, že americká protiraketová obrana v Poľsku je namierená voči Rusku. „Mali by sme očakávať, že súčasti protiraketového štítu USA [..] budú umiestnené vo všetkých oblastiach hraničiacich s Ruskom kontrolovaných NATO.“ Dodal, že cieľom USA je globálna protiraketová obrana, ktorá by v horizonte 2012-2015 úplne eliminovala jadrový potenciál Kremľa.

Členstvo Gruzínska a Ukrajiny v NATO by malo priame dôsledky pre ruskú bezpečnosť. Ivašov argumentuje najmä tým, že Kyjev má k dispozícii dva vlastné radary, v Mukačeve a v Sevastopoli, ktoré by mohla Aliancia eventuálne využívať. Dodáva: „USA chcú vytvoriť nepreniknuteľný štít schopný zachytiť a zlikvidovať ruské rakety už na odpaľovacích zariadeniach, v počiatočných fázach letu, na orbite a vo finálnej trajektórii.“

John Isaacs, ktorý vedie washingtonské Centrum pre kontrolu zbrojenia a neproliferáciu, si myslí, že protiraketový štít v Európe prináša veľa dodávateľským firmám, „ale žiadnu reálnu pridanú hodnotu pre bezpečnosť USA.“

Philip Coyle, bývalý špičkový expert na skúšanie amerických zbraní, si tiež myslí, že americký systém v Európe dokáže Európu ochrániť pre nepriateľským raketovým útokom len v malej miere, ak vôbec v nejakej. „Pre nepriateľa je príliš ľahko prekonateľný,“ uvádza. Myslí si, že európskych spojencov dokáže ochrániť tak pred 1-2 iránskymi raketami, nie však pred desiatkami. Na druhej strane, súčasné technológie nie sú natoľko vyspelé, aby dokázali rozpoznať skutočnú nepriateľskú raketu od atrapy, čo veľmi znižuje mieru schopnosti brániť sa v prípade ostrého útoku. „Je okolo toho príliš veľa hluku, ale [v skutočnosti ide len o] pretvárku,“ uzatvára.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA