Rusko bude reagovať zvýšením špionážnej aktivity

Ruský prezident Vladimír Putin ohlásil posilnenie ruských vojenských kapacít a zvýšenie špionážnej aktivity ako odpoveď na americké plány vybudovať vo Východnej Európe protiraketový štít.

Krátka správa

Vzťahy medzi Západom a Ruskom precházajú jedným z najhorších období od konca studenenej vojny. Svedčí o tom spor o americkom protiraketovom štíte, odstúpenie Ruska od zmluvy CFE, napätie vo vzťahoch s Britániou ohľadne vyšetrovania vraždy Alexandra Litvinenka a Putinova rétorika posledného obdobia.

Rusko je podľa vyjadrení svojho prezidenta odhodlané čeliť „hrozbám“ zo strany USA posilnením svojich vojenských kapacít. Medzi hrozby ruskej a globálnej bezpečnosti, vo svojom príhovore k vojenským dôstojníkom, zaradil plánované americké vojenské zariadenia v Európe, ako aj fakt, že krajiny NATO neratifikovali modifikovanú verziu Zmluvy o konvenčných silách v Európe (CFE). Rusko nedávno dočasne pozastavilo svoju účasť na tejto zmluve.

Moskva spochybnila zdôvodnenie USA, že protiraketový systém bude slúžiť pre prípadné hrozby z „darebáckych štátov“ ako je Irán. Ruský prezident to považuje len za hypotetické hrozby a dožaduje sa odpovede na ruské alternatívne návrhy o umiestnení radarov v Azerbajdžane alebo na juhu Ruska. USA už vyjadrili pochybnosti, či sú tamojšie zariadenia kompatibilné s americkým systémom.

Putin dal vo svojom verejnom vystúpení do súvisu  vojenské plány USA v Európe s potrebou navýšenia zdrojov aj pre Ruskú zahraničnú tajnú službu, ktorá poskytuje informačnú a anylaytickú podporu ruskej vláde. Spojené štáty aj Veľká Británia už avizovali, že zachytili zvýšenú špionážnu aktivitu Ruska

Anylytici sa zhodujú, že Putinove ktroky smerujú k posilneniu mocenského postavenia Ruska vo svete. Počas Putinovho mandátu už došlo k markantnému navýšeniu prostriedkov na obranu a bezpečnosť, čo Putin naďalej označuje za „jednu z absolútnych priorít“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA