Rusko bude vyrábať nový typ rakiet

Veliteľ ruských námorných síl oznámil, že Rusko začne s výrobou nových medzikontinentálnych balistických striel. Rakety by mali tvoriť jadro námorného nukleárneho arzenálu ruskej armády.

Krátka správa

Ruské tlačové agentúry priniesli vyhlásenie admirála Vladimira Masorina potom, čo ruská armáda úspešne testovala raketu typu Bulava-M. Na základe úspešnej skúšky chce Rusko začať s jej sériovou výrobou. Úspešnému testu predchádzalo niekoľko zlyhaní pri testoch rakety.

Bulava je vlajkovým projektom, o ktorom sa Vladimír Putin vyjadril, že je schopná prekonať akýkoľvek protiraketový štít. Má dolet 8 tisíc kilometrov a je schopná niesť až desť jadrových hlavíc. Je dizajnovaná pre novú generáciu nukleárnych ponoriek.

Experti na obranu tvrdia, že na začatie sériovej výroby je potrebných viacej úspešne realizovaných testov a zhodujú sa, že admirálove vyjadrenia sú súčastou vojenskej stratégie založenej na odstrašení. Rusko disponuje druhou najväčšou flotilou na svete po Spojených štátoch. Minulý rok admirál oznámil plány vybudovať námornú základňu pre jadrové ponorky na Kamčatke.

Admirál Masorin v nezávislom interview vyzval na obnovenie trvalej prítomnosti ruských námorných síl v Stredozemnom mori. Stredozemné more je strategickým miestom aj pre ruskú čiernomosrkú flotilu v Sevastopole. Anylytici hodnotia tento zámer ako snahu o obnovenie sovietskej námornej moci. ZSSR zabezpečoval svoju prítomnosť v Stredozemnom mori zo sýrskeho prístavu Tartus.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA