Rusko chce hrať aj obilnou kartou

Nielen energetickými surovinami, ale aj vývozom obilia chce Moskva podporovať svoju zahraničnú politiku. Piaty najväčší producent vo svete chce centralizovane kontrolovať polovicu exportu do zahraničia, čo sa môže dotknúť najmä tých európskych krajín, ktoré sú na dovoze obilia potravinovo závislé.

Diplomati západných krajín varujú, že Rusko chce svoju Agentúru pre reguláciu potravinového trhu premeniť na štátny monopol, ktorý bude ako jediný mať právomoc vyvážať vybrané poľnohospodárske komodity do zahraničia, informuje denník Financial Times. Ide predovšetkým o snahu kontrolovať vývoz obilia.

Ak by sa Moskve podarilo dostať pod kontrolu polovicu sektora zahraničného obchodovania s poľnohospodárskymi surovinami, po zemnom plyne a rope by sa práve pšenica a iné plodiny stali ďalším esom v rukách Kremľa. Dalo by sa ním efektívne hrať pri tvorbe zahraničnej politiky, v prípade potreby aj efektívne vydierať.

Experti sa rozchádzajú v názoroch, do akej miery môže snaha štátu angažovať sa v potravinárskom sektore pomôcť alebo poškodiť ruskému poľnohospodárstvu. FT cituje Andreja Sizova, výkonného riaditeľa poprednej potravinárskej konzultačnej spoločnosti Sovecon, ktorý si nemyslí, že by scenár pripomínal „druhý Yukos.“ Na druhej strane, iný analytik pod podmienkou anonymity pripustil, že kombinovanie štátneho a súkromného riadenia „by bolo zlé pre rozvoj celého trhu.“

Faktom zostáva, že Rusko získalo v poslednom období z exportu 13 mil. ton obilnín čistý výnos 3,5 mld. amerických dolárov. Odhady hovoria, že miera exportu bude stúpať a v priebehu piatich rokov sa môže zisk dokonca zdvojnásobiť, nakoľko zámerom Kremľa je zvýšiť objem exportu na 25 mil. ton, uzatvára Financial Times.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA