Rusko-gruzínsky konflikt eskaluje

V konflikte, ktorý vzbĺkol po zadržaní niekoľkých ruských občanov obvinených gruzínskymi úradmi zo špionáže hrozí Moskva suspendovaním dopravného a poštového spojenia s Gruzínskom. Predsedníctvo EÚ od oboch strán žiada, aby sa zdržali provokácií.

 

Krátka správa

Napriek tomu, že Gruzínsko nakoniec 1. októbra prepustilo štyroch zadržaných Rusov, ktorí boli zatknutí pre podozrenia zo špionáže, Moskva zvyšuje v najnovšom konflikte na Kaukaze stávky. Teraz hrozí suspendovaním dopravného a poštového spojenia s Gruzínskom.

Udalosti prispeli k ďalšiemu zhoršeniu už aj tak komplikovaných vzťahov medzi Moskvou a Tbilisi. Na Gruzínsko už teraz ťažko dopadá zákaz exportu do Ruska uvalený na jeho najdôležitejšie vývozné komodity: víno, minerálnu vodu, mandarínky. Krajina je tiež úplne závislá od dovozu ruského zemného plynu.

Erkki Tuomioja, minister zahraničných vecí Fínska, ktoré je v súčasnosti na čele rotujúceho predsedníctva EÚ, od oboch strán žiadal, aby sa „zdržali krokov, ktoré môžu byť vnímané ako provokácia“.

Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí zas vyhlásil: „Veríme, že toto je chvíľa, s Rusmi opäť prepustenými, v ktorom majú Rusko s Gruzínsko ustúpiť, zoslabiť rétoriku a spolupracovať.“

Ruský prezident Vladimír Putin obvinil Gruzínsko zo „štátneho terorizmu“ a provokácie Moskvy. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili vyhlásil, že si želá dobré vzťahy s Ruskom, no Gruzínsko nemôže byť vnímané ako „druhotriedny zadný dvor… akéhosi znovu sa objavujúceho impéria“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA