Rusko mieša gruzínskymi kartami

Ruský prezident Dmitrij Medvedev naznačil, že podporí úsilie provincií Južné Osetsko a Abcházko o získanie nezávislosti. Moskva súčasne vyjadrila výhrady voči materiálu, ktorý do Tbilisi posielajú USA. Human Rights Watch publikoval správu, podľa ktorej ruská armáda používa zakázané kazetové bomby.

Moskva sa chystá oplatiť západným demokraciám Kosovo a naznačuje podporu pre snahy Južného Osetska a Abcházka získať medzinárodne uznanú nezávislosť. „Možno zabudnúť na akékoľvek rozhovory o teritoriálnej integrite Gruzínska, pretože, ako verím, je nemožné presvedčiť Južné Osetsko a Abcházko, aby súhlasili s logikou, že by boli prinútení vrátiť sa do gruzínskeho štátu,“ cituje slová ruského ministra zahraničia, Sergeja Lavrova, britský denník Financial Times.

Lídri odštiepeneckých provincií, Eduard Kokojty a Sergej Bagapš, už stihli navštíviť ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Neskôr spoločne oznámili, že ich cieľ je jasný – získať nezávislosť v súlade s medzinárodným právom. Kremeľ ešte pred stretnutím lídrov oznámil, že provincie musia rozhodnúť o svojom ďalšom osude samostatne a nech sa vyberú akoukoľvek cestou, Moskva ich podporí.

Tŕňom v oku Moskvy je vôľa USA poskytovať Gruzínsku humanitárnu pomoc. Do štvrtka dopravila americká armáda do Tbilisi dve zásielky humanitárneho materiálu, vrátane liekov, zdravotných pomôcok a spacích vakov. Anatolij Nogovicin, zástupca hlavného veliteľa ruských zložiek v Gruzínsku, vyslovil pochybnosti o tom, či sa v amerických kontajneroch naozaj nachádza humanitárna a nie vojenská pomoc. Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sú od vypuknutia konfliktu veľmi napäté. Administratíva prezidenta Georga W. Busha oznámila, že je čas prehodnotiť zahraničnú politiku voči Kremľu.

Ruské zložky v regióne konajú veľmi autonómne a niekedy dokonca aj v rozpore s medzinárodnými dohovormi:

Na porušenie medzinárodného úzusu upozornila organizácia Human Rights Watch, ktorá sa zaoberá problematikou ľudksých práv. Obvinila Moskvu, že jej vojenské zložky používajú vo vojne s Gruzínskom kazetové bomby, ktoré viac ako 100 krajín sveta postavilo mimo zákon. Vyzvala ruského prezidenta, aby zjednal nápravu, nakoľko tento typ zbrane zostáva nebezpečenstvom najmä pre civilistov a humanitárnu pomoc, ktorá do krajiny prichádza v čase prímeria.

Ruský Generálny štáb odmietol riadiť sa vyhlásením ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, ktorý požaduje od Čiernomorskej ruskej flotily, aby pred opätovným návratom do krymského prístavu v Sevastopoli, ktorý má v prenájme ruská armáda, požiadala Kyjev o povolenie. Námorníci sa budú riadiť údajne len príkazmi ruského prezidenta Medvedeva.

Ďalším príkladom je správanie sa hlavného ruského generála v Gruzínsku, Viačeslava Borisova. Denník International Herald Tribune informoval, že generál dal eskortovať do Gori niekoľko gruzínskych policajtov, ktorých nechal vo svojich uniformách nastúpiť a verejne im rozkázal, že sa musia riadiť jeho príkazmi. Ak nie, „zbaví ich funkcie.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA