Rusko nechce hovoriť o iránskom programe

Moskva nepovažuje otázku jadrového programu Iránu za „naliehavú“ a preto odvolala svoju účasť na plánovanom stretnutí s USA, Veľkou Britániu, Francúzskom, Nemeckom a Čínou. Interpretácie kroku Kremľa sa rôznia.

Na dnes (25.9.) plánované stretnutie tzv. skupiny „3+3,“ ktorú tvoria tri krajiny EÚ (Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko) a tri mimoeurópske krajiny (USA, Rusko, Čína), sa neuskutoční. Päť stálych a jeden nestály člen Bezpečnostnej rady OSN mali diskutovať o jadrovom programe Iránu a o prípadných sankciách. Dôvodom pre zrušenie schôdzky ministrov zahraničia spomenutých štátov je postoj Ruska, ktoré si myslí, že otázka postoja k Teheránu nie je „naliehavou.“

Rozhodnutie Moskvy, nezúčastniť sa na schôdzke na vysokej úrovni, oznámil v utorok Sergej Lavrov, šéf ruskej diplomacie. Pravdepodobne ide o reakciu na odvolanie účasti USA na schôdzke krajín G8. Washington vytrvalo kritizuje augustovú inváziu Ruska do Gruzínska a snaží sa o čo najväčšiu medzinárodnú izoláciu prezidenta Dmitrija Medvedeva. Rusko odmietlo diskutovať o Iráne v predvečer plánovaného stretnutia Lavrova s americkou ministerkou zahraničia, Condoleezzou Riceovou, ktorá predtým v jednom zo svojich stanovísk uviedla, že Ruskou sa obracia na „temnú stranu.“

Interpretácie krokov Kremľa sa rôznia. Andrej Nešterenko, hovorca ruského ministra, povedal, že ide len o odklad agendy vzhľadom na náročný program Valného zhromaždenia OSN, informuje Financial Times. Na druhej strane, západoeurópski diplomati sa domnievajú, že rozhodnutie Ruska môže iba prehĺbiť rozdelenie, ktoré medzi členmi Bezpečnostnej rady OSN zavládlo po udalostiach v Gruzínsku.

Akokoľvek, Sean McComack, hovorca americkej ministerky zahraničia, vecne poznamenal, že USA „súhlasia, že nie je správny čas na stretnutie na ministerskej úrovni,“ informuje N.Y. Times. Denník dodáva, že viacerí predstavitelia americkej administratívy sú presvedčení, že po udalostiach v Gruzínsku prechádzajú americko-ruské vzťahy „obdobím veľkých úskalí,“ ktoré ukážu, či dokážu Moskva a Washington pokračovať v spolupráci v otázkach bezpečnosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA