Rusko presadzuje svoju agendu

Rusko využije svoje predsedníctvo v skupine G8 na to, aby sa prezentovalo ako garant svetovej energetickej bezpečnosti. Nedávne udalosti okolo dodávok zemného plynu však môžu takéto plány spochybniť.

 

Pozadie

Členmi skupiny G8 sú USA, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko, KanadaRusko. Operuje bez formálnej štruktúry a jej agenda je stanovená predsedníckou krajinou. V roku 2006 ňou bude Rusko. Moskva sa pridala k skupine (vtedy G7) v roku 1998, jej členstvo však nie je úplne plnohodnotné, nakoľko ministri financií sa stretávajú bez svojho ruského kolegu.

Minulý rok predsedala G8 Británia a medzi priority agendy zaradila pomoc Afrike a boj proti klimatickým zmenám.

Otázky

Vie sa, že ruská agenda v G8 je zameraná na energetiku, boj proti prírodným katastrofám, šírenie zbraní hromadného ničenia, a vojnu proti terorizmu.

V decembri 2005 prezident Putin povedal, že hlavným cieľom ruského predsedníctva bude garantovať globálne dodávky energie pri podmienkach akceptovateľných pre všetkých hráčov na trhu. Inými slovami, Moskva sa chce prezentovať ako globálny garant bezpečnosti energetických dodávok.

Putinova hospodárska politika, najmä jeho manévre na poli energetiky, však západných lídrov znepokojuje. Putinovou trvalou snahou je dostať opäť pod kontrolu vlády obrovské zdroje ropy a zemného plynu v krajine – od ich ťažby, až po predaj a prepravu. V súčasnosti už vláda kontroluje viac ako 30% ropného priemyslu. Súčasne, vzhľadom na zraniteľnosť svetových energetických trhov (najmä kvôli nestabilite Blízkeho východu), Rusko sa snaží prezentovať ako „najspoľahlivejší a najvnímavejší“ svetový dodávateľ energie. Výsledkom môže byť Kremľom kontrolovaný energetický gigant, ktorý bude mať len málo globálnych konkurentov.

Nedávne spory Moskvy s Ukrajinou, Gruzínskom, Moldavskom či pobaltskými krajinami ohľadom ceny zemného plynu však ukazujú, že Rusko nebude váhať využiť prírodné zdroje pre presadenie politických záujmov.

Druhým bodom s rozdielnym prístupom je iránsky nukleárny program. EÚ a USA ho považujú za hrozbu, Rusko do značnej miery za príležitosť. Moskva síce v podstate súhlasila s privedením otázky pred Bezpečnostnú radu OSN, naďalej však tvrdí, že sankcie nie sú najlepším riešením konfliktu. Predložila návrh na spoločný rusko-iránsky program obohacovania uránu, z ktorého by rozhodujúca časť prebiehala na ruskom území. Moskva by tak mohla v tomto regióne značne zvýšiť vplyv, EÚ a USA však návrh podporujú, pretože by mohol byť efektívnom spôsobom ako zabrániť Teheránu využiť program na vývoj nukleárnych zbraní.

Potenciálny konflikt medzi Ruskom a ostatnými členmi G8 môže vyplynúť z pravidelne sa objavujúcej kritiky voči Moskve kvôli nedostatkom pri rešpektovaní ľudských práv a demokratických štandardov, ako aj snahám vlády o centralizáciu moci. Nedávno sa pokúsila dostať pod prísnejšiu kontrolu aj mimovládne organizácie, čo západ tvrdo kritizoval.

Súčasne však sám fakt, že je Rusko súčasťou skupiny G8, dáva Putinovej vláde a politike krajiny „certifikát korektnosti“. The Economist v jednom zo svojich článkov píše: „Západné reakcie na Putina majú teraz vzor: občasné, jemné verejné napomenutia… vyvážané zmierlivými spoločnými fotografiami.“

Na zahraničnopolitickom fronte budú partneri v G8 spochybňovať podporu, ktorú Moskva poskytuje autoritárskemu režimu prezidenta Lukašenka. Nasledujúce prezidentské voľby sa v Bielorusku uskutočnia v marci. Domáca politika bieloruských lídrov, ktorí sa prezentujú ako „posledný ruský pojenec“, a  sú pravidelne kritizovaní západom za nedemokratické praktiky, bude pravdepodobne jedným z bodov rozhovorov na júlovom summite G8. Pokračujúca brutálna vojna v Čečensku veľmi pravdepodobne tiež.

Pozície

Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Rice vyhlásila: „Myslím si, že je mimoriadne dôležité, aby Rusko pochopilo že určitá zodpovednosť prichádza s… predsedníctvom organizácie, ktorú tvoria priemyselné demokracie.“

Reuters cituje predpoveď ruského denníka Moskovskij Konsomolec: „Ruské predsedníctvo „osmičky“ nebude spojené s ružami, ale s veľkým množstvom zdravých tŕňov.“

Andrej Illarionov, ktorý odišiel v decembri 2005 z postu Putinovho ekonomického poradcu, povedal: „Je vysoko nepravdepodobné, že by bolo Rusko prijaté do G8, ak by sa v tom čase dialo všetko, čo sa tu deje posledné dva roky.“

V komentári bulharský Focus News píše: „Rusko chce konečne prekonať latentný komplex menejcennosti, ktorý nedokázalo odhodiť ani za prezidenta Jeľcina, ani Putina. Okrem toho, Moskva bude určovať agendu pre summit, čo znamená, že Vladimír Putin dostane šancu umlčať všetky dobre známe tvrdenia opakovane vyslovované na západe proti Rusku, ako Čečensko, prípad Jukos, posilovanie vertikálnej moci a podobne.“

Ďalšie kroky

  • 11. februára bude Rusko hostiť stretnutie ministrov financií G8, pozvánky boli poslané aj zástupcom Brazílie, Číny, Indie a Južnej Afriky.
  • V júli 2006 bude prezident Putin hosťovať summit G8 vo svojom rodnom meste, St. Petersburgu.
  • V 2007 preberie predsedníctvo G8 Nemecko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA