Rusko sa čoraz viac orientuje na šanghajskú skupinu

Vladimír Putin sa na summite Šanghajskej organizácie spolupráce vyslovil za upevnenie jej postavenia na medzinárodnej scéne. Kazašský premiér ruského kolegu doplnil a vyslovil sa za užšiu hospodársku spoluprácu. Organizácia sa vo všeobecnosti považuje za možnú protiváhu vplyvu NATO v Eurázii.

„V posledných mesiacoch sa uskutočnili prvé kroky pre zapojenie sa štátov [so štatútom] pozorovateľov do aktivít Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO). Tento zvyk by mal pokračovať,“ povedal včera (29.10.) ruský premiér, Vladimír Putin, na dvojdňovom summite medzinárodnej organizácie. Moskva, ktorá momentálne SCO predsedá, sa vyslovila aj za nadviazanie užších vzťahov zoskupenia ázijských republík a Ruska s inými medzinárodnými inštitúciami, informuje tlačová agentúra RIA Novosti.

Podľa kazašského premiéra, Karim Masimova, by sa mali zástupcovia SCO pravidelnejšie stretať aj na úrovni ministrov financií, hospodárstva a guvernérov národných bánk. Dodal, že organizácia by sa mala stať pôdou pre diskusiu o súčasnej svetovej finančnej kríze. Okrem toho, Masimov je presvedčený, že existuje priestor aj pre užšie vzťahy v oblasti poľnohospodárstva a zásobovania potravinami.

Za posilnenie funkcií šangajskej skupiny sa vyjadrila okrem iných aj Čína a Kirgizstan. Ide o trend, ktorý ešte počas leta začal presadzovať ruský prezident Dmitrij Medvedev. Kremeľ sa netají tým, že v SCO vidí organizáciu, ktorá má najväčšie predpoklady vyvažovať politický a vojenský vplyv NATO v eurázijskom priestore. Medvedev v minulosti pre Bloomberg vyhlásil, že si neželá rozširovanie organizácie o ďalších členov, ale skôr upevnenie jej postavenia na medzinárodnej scéne (EurActiv 28/08/08).

SCO v súčasnosti združuje Rusko, Čínu, Kazachstan, Tadžikistan, Kirgizstan a Uzbekistan. Pôvodným zámerom organizácie je koordinovanie spolupráce v bezpečnostnej oblasti. Bola založená v roku 2001 medzivládnou zmluvou. V posledných rokoch uskutočnili jej členovia niekoľko spoločných vojenských cvičení.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA