Rusko si to s diskusiou o Iráne rozmyslelo

Moskva prehodnotila svoj prístup k otázke iránskeho jadrového programu. Po tom, čo označila problém za nie horúci, v noci z piatka na sobotu podporila novú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Dokument zatiaľ, na žiadosť Ruska, sankcie pre Teherán nestanovuje.

Ruská delegácia v Bezpečnostnej rade OSN v piatok (26.9.) neskoro večer podporila rezolúciu týkajúcu sa iránskeho jadrového programu. Text, ktorý je spoločným materiálom Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, USA, Číny a Ruska, odsudzuje aktivity Teheránu v oblasti atómovej energetiky, súčasne však na žiadosť Kremľa zatiaľ nestanovuje konkrétne sankcie.

Západní diplomati pokladajú zmenu postoja Ruska za dobrý signál, ktorý by mala vziať na vedomie najmä islamská vláda. Je dôkazom schopnosti Ruska a západu spolupracovať a presadzovať spoločné ciele aj napriek rôznosti postojov v iných otázkach medzinárodnej politiky, napríklad čo sa týka Gruzínska. V tomto duchu si myslia, že pôvodné stiahnutie sa z rozhovorov o Iráne bolo iba bezprostrednou reakciou Moskvy na kroky USA (EurActiv 25/09/08). Washington v poslednej dobe často kritizuje Rusko za angažovanie sa v Gruzínsku a Američania tiež odvolali svoju účasť na schôdzke krajín G8 ako protest voči invázii.

O spomenutej rezolúcii sa začalo hovoriť na začiatku roka. Jeho nosnou myšlienkou je ponuka hospodárskych stimulov Teheránu výmenou za vzdanie sa programu obohacovania uránu. Tlak európskych krajín, najmä Nemecka, aby bola rezolúcia prijatá uplynulý týždeň, sa objavil po tom, čo Irán kritizoval Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu a jej poslanie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA