Rusko tvrdí, že plní dohodu o prímerí

Rusko považuje podmienky EÚ za splenené. Podľa veľvyslanca pri EÚ sú ruskí vojaci na území Gruzínska v súlade so šesťbodovou dohodou o prímerí, na ktorú sa summit odvolával.

Moskva neočakáva zdržanie septembrových rokovaní o Dohode o partnerstve a spolupráci (Partnership and Cooperation Agreement, PCA) s Európskou úniou, pretože, ako tvrdí, už dnes spĺňa šesťbodovú dohodu o prímerí. Z Gruzínska sa podľa Kremľa “stiahli už dostatočne”. Úplnú implementáciu plánu si na mimoriadnom summite dala EÚ ako podmienku pre pokračovanie rozhovorov o novej strategickej dohode. 

Ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Chizhov na tlačovej konferecii novinárom povedal, že Rusko ponechalo 500 mierotvorcov v “nárazníkovej zóne” okolo Južného Osetska ako aj vojakov na checkpointe v gruzínskom prístave Poti. Rusi tvrdia, že prístav neokupujú a že jedinou úlohou tamojších vojakov je strážiť, aby cez prístav neprúdili dodávky zbraní. Iných vojakov vraj v Gruzínsku už nemajú.

Plán dojednaný francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym v bode päť hovorí, že ruské sily sa majú stiahnuť na pozície, na ktorých boli pred začiatkom vojenských akcií. Kým nebude pripravená nová medzinárodná pozorovateľská misia, ruské mierové sily, ktoré majú mandát OBSE, môžu “prijať ďalšie bezpečnostné opatrenia”. V ponímaní EÚ to znamená, že by sa Rusi mali stiahnuť tam, kde boli 7. augusta.

Rusko ale tvrdí, že táto požiadavka je umelá, nešpecifikovaná a že má právo zostať v nárazníkových zónach – teda na gruzínskom území – kvôli ochrane svojich občanov.  

Odporúčania, ktoré formuloval summit si mali európski lídri nechať radšej pre Gruzínsko, povedal tiež ruský veľvyslanec. Ruská strana ale ocenila, pragmatický prístup EÚ a Chizhov povedal, že neuvalením sankcii preukázala EÚ “zdravý rozum”. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom stanovisku uvádza, že “väčšina štátov EÚ ukázala zodpovedný prístup a potvrdila smerovanie k partnerstvu s Ruskom, napriek výzvam niektorých štátov uvaliť sankcie na Rusko a zmraziť vzťahy”.

Chizhov na tlačovke obvinil Západ z používania dvojitých štandardov. Vo februári podľa neho len Rusko hovorilo o potrebe rešpektovania územnej integrity Srbska. Odmietol tvrdenie, že Kosovo je špeciálny prípad, pretože “experti hovoria o 200 podobných prípadoch, pre ktoré je Kosovo precedens”.   

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA