Rusko upokojuje európske obavy

Ruský prezident vyhlásil, že Moskva chce hrať v dodávkach a transporte energie podľa trhových pravidiel. Putin sa snaží zmierniť európske obavy z nespoľahlivosti dôležitého zdroja ropy a zemného plynu pre EÚ.

Krátka správa

Obavy EÚ z bezpečnosti dodávok ruskej ropy a zemného plynu tlmočila nemecká kancelárka Angela Merkel na stretnutí s Vladimírom Putinom v čiernomorskom prístave Soči. Atmosféra stretnutia bola napätá najmä po tom, čo obchodný konflikt medzi Moskvou a Minskom odrezal Európu načas od dodávok ruskej ropy.

Incident vyvolal v Bruseli i Berlíne mimoriadne ostré reakcie. Angela Merkel, ktorá stojí na čele polročného predsedníctva EÚ, a predseda Komisie Barroso označili podobné prerušenia dodávok za „neprijateľné“.

„Na začiatku roka sa udiali neprijateľné veci, a to hovorím jasne“, povedala kancelárka po stretnutí v Soči 22. januára. „Dúfam že sa zhodneme na tom, že v podobných prípadoch musí byť zlepšená komunikácia, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam“, povedala pre agentúru AP.

Putin sa snažil tieto obavy zmenšiť. „Vždy tvrdíme… že chceme fungovať na základe jasných trhových vzťahov… jasných princípov uplatňovaných na všetkých“, povedal agentúre Reuters a dodal: „Najaktívnejším možným spôsobom rozvinieme našu transportnú sieť, aby sme mali možnosť dodávať naše zdroje priamo hlavným spotrebiteľom.“

Budúcnosť vzťahov EÚ a Ruska je pre Slovensko mimoriadne závažnou témou – Slovensko je prakticky energeticky závislé od ropy a zemného plynu dovážaného z Ruska.

Energetické rokovania medzi EÚ a Ruskom sú však v súčasnosti na mŕtvom bode. Moskva dala jasne najavo, že neratifikuje Energetickú chartu z roku 1994, pretože dostatočne nezohľadňuje jej ekonomické záujmy. Rokovania o širšej dohode o obchode a spolupráci s Európou sú v slepej uličke kvôli predchádzajúcemu konfliktu medzi Ruskom a Poľskom ohľadne zdravotných a bezpečnostných štandardov hovädzieho mäsa. Moskva zastavila pred časom dovoz z Poľska s odôvodnením, že mäso nespĺňa požiadavky, Varšava to považovala za politický ťah. Tesne pred summitom v Soči, 19. januára, sa podarilo podpísať dohodu ktorá zabránila tomu, aby sa zákaz dovozu z Poľska rozšíril na celú Úniu.

Komisár pre zdravie Markos Kyprianou povedal, že ruskému ministrovi poľnohospodárstva Gordejevovi ponúkol písomné ubezpečenie, že nové členské krajiny – RumunskoBulharsko – „plne aplikujú zákony EÚ“ v oblasti bezpečnosti potravín. Komisár tiež vyhlásil, že aj Poľsko „spĺňa požiadavky EÚ“ a dodal: „S Ruskom sme spustili procedúru, ktorá dúfam vyústi do zrušenia embarga voči Poľsku.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA