Ruský parlament žiada nezávislosť Osetska

Obe komory ruského parlamentu požiadali prezidenta Dmitrija Medvedeva, aby uznal nezávislosť odštiepeneckých provincií Južné Osetsko a Abcházko. Niektorí analytici sa domnievajú, že hlasovanie má posilniť prezidentovu pozíciu počas rozhovorov o mierovom usporiadaní v regióne. Ostatní hovoria, že Medvedev začína otvorene realizovať svoj plán.

Dnes (25.8.) obe komory ruského parlamentu prijali rezolúciu, ktorá vyzýva na uznanie nezávislosti dvoch gruzínskych odštiepeneckých provincií, Južného Osetska a Abcházka. Ráno tak učinila horná komora, neskôr ju nasledovalo 447 poslancov Štátnej dumy, pričom nik nehlasoval proti. Prijatý dokument vyslovuje požiadavku na ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, aby uznal dva nové štáty na mape sveta.

Analytici sa rôznia v názore, čo dnešné hlasovanie v skutočnosti znamená. Jedna skupina tvrdí, že ide o gesto, ktoré má posilniť prezidentovu pozíciu počas vyjednávaní so západom o mierovom usporiadaní v konfliktnom regióne. Tvrdia, že silnú pozíciu bude mať predovšetkým Francúzsko, ktorého prezident Nicolas Sarkozy sprostredkoval prímerie, a Rusko musí prísť ku stolu s mandátom s obdobnou váhou. Ostatní si myslia, že rezolúcia je prvým krokom, ktorý signalizuje skutočný zámer Kremľa, a to de iure osamostatniť dve provincie od Gruzínska, informuje Financial Times.

Proti uznaniu dvoch nových republík sa bráni aj dotknuté Gruzínsko. Kakha Lomaia, sekretár Gruzínskej rady národnej bezpečnosti, pre denník FT povedal, že taký krok by bol nelegálny: „Ak to [Medvedev] spraví, Rusko sa bude samo ďalej izolovať od celého sveta a prinúti medzinárodné spoločenstvo hľadať aktívnejšie spôsoby na obnovenie teritoriálnej integrity Gruzínska.“

Pozícia západného sveta je jasná, Rusko sa má stiahnuť z okupovaných území a má byť obnovený stav spred konfliktu. Najnovšie výzvy sa objavili počas uplynulého víkendu. Napríklad Nicolas Sarkozy vyzval po telefóne Dmitrija Medvedeva, aby sa jeho vojaci stiahli z regiónu mesta Poti, kde stále hliadkujú a to i napriek uznanému prímeriu.

Rusko čelí silnému tlaku nielen zo strany Francúzska a Nemecka, ale aj zo strany USA. Washington vyslal do tamojšieho prístavu Batumi vojnovú loď USS McFaul, ktorá priniesla 55 ton humanitárnej pomoci, vrátane pitnej vody, hygienických potrieb a detskej stravy. Očakáva sa tiež, že americká ministerka zahraničia, Condoleezza Rice, odporučí prezidentovi Bushovi, aby odstúpil od dohody s Ruskom v oblasti mierového jadrového výskumu. Financial Times cituje nemenovaného člena Bushovej administratívy: „V tomto momente je [dohoda] mŕtva.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA