Rwanda viní za genocídu Francúzov

Medzi Francúzskom a Rwandou to v posledných dňoch vrie. Lídri africkej krajiny obvinili Paríž z nezabránenia a podieľania sa na genocíde v roku 1994. Pôjde pravdepodobne o prvý prípad obvinenia európskych lídrov Afričanmi z vojnových zločinov.

Rwandskí predstavitelia dlhodobo tvrdia, že niektorí súčasní vysokopostavení francúzski politici sa nepriamo podieľali na genocíde, ktorá sa udiala v roku 1994 v Rwande. Doterajšie slovné obviňovania však zrejme vyústia do oficiálnej žaloby konkrétnych francúzskych občanov a obvinení z vojnových zločinov, informuje denník Financial Times.

Louise Mushikiwabo, rwandská ministerka informácií, oznámila, že vyšetrovacia správa, o ktorej vypracovanie požiadala vláda v roku 2004, naznačuje, že Francúzsko sa v rôznej miere podieľalo na krvavom masakri asi 800 tis. obyvateľov krajiny. FT uvádza, že dôkazy by mali byť odovzdané verejnej prokurátorke a krajina zváži požiadanie o vydanie medzinárodného zatykača na konkrétnych francúzskych občanov.

Medzi možnými obvinenými figuruje napríklad meno bývalého zosnulého prezidenta Françoisa Mitterranda, troch bývalých premiérov, Edouarda Balladura, Alaina Juppého a Dominiquea de Villepina, a niekoľkých dôstojníkov francúzskych ozbrojených síl.

Rwanda viní Paríž v niekoľkých bodoch: nezabránenie genocíde napriek informáciám o jej prípravách, účasť na výcviku príslušníkov ozbrojených síl Rwandy, ktorí sa na genocíde podieľali, nečinnosť francúzskych jednotiek dislokovaných v Rwande a nezastavenie genocídy na niektorých územiach, priama účasť niektorých francúzskych vojakov na vraždení, uzatvára FT.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA