Severokórejský jadrový a raketový program (INFOGRAFIKA)

Nedávne úspešné testy severokórejských balistických rakiet a hrozby jadrového útoku na Spojené štáty vyostrili situáciu na východe Ázie. Prinášame prehľad histórie jadrového a raketového programu KĽDR.

Severokórejský jadrový a raketový program má už niekoľko desaťročí, krajina preto čelí sérii bilaterálnych i medzinárodných sankcií. Napätie však v posledných týždňoch výrazne zvýšili nedávne úspešné skúšky severokórejských balistických rakiet, ktoré by údajne mohli zasiahnuť aj kontinentálne územie USA, a hrozby vedenia režimu o útoku na americký tichomorský ostrov Guam, ako aj nediplomatické vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Európska únia aj ostatní medzinárodní partneri vyzývajú k upokojeniu rétoriky a rokovaniam. V pondelok uverejnili ministri obrany a zahraničných vecí USA v tlači spoločný článok, v ktorom nevýlučili vojenské riešenie. Severokórejské štátne médiá zas včera informovali, že líder krajiny “dlho diskutoval” s vojenským vedením o plánoch testovať ďalšie štyri balistické rakety ich vystrelením k americkému ostrovu Guam, ktorý “obalia v ohni”.

Severná Kórea: EÚ podporuje diplomatické riešenie

Prinášame historický prehľad severokórejského jadrového a raketového programu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA